Kiedy koniec nakazu zakrywania nosa i ust? Minister zdrowia: Jak będzie szczepionka

Maseczki, szaliki i inne sposoby na zasłanianie nosa i ust zostaną z nami jeszcze na długo. Minister zdrowia zapowiedział, że nakaz zostanie wycofany dopiero wówczas, gdy zostanie opracowana szczepionka na koronawirusa.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski w czwartek wieczorem ogłosili plan luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Już od poniedziałku otwarte zostaną lasy i parki, zwiększony zostanie też limit osób mogących przebywać w sklepach. Minister Szumowski został tez zapytany, kiedy można się spodziewać zniesienia zakazu zasłaniania ust i nosa, który od czwartku obowiązuje w przestrzeni publicznej. – Jak będzie szczepionka – odparł minister zdrowia.

Naukowcy z różnych krajów bardzo ostrożnie podchodzą do tematu szczepionki na koronawirusa. W połowie marca w USA zaczęły się eksperymentalne testy na ludziach specyfiku, który może zabezpieczać przed koronawirusem. Nawet jeśli wstępne testy pójdą dobrze, potrzeba roku do półtora, zanim którakolwiek szczepionka będzie gotowa do szerokiego zastosowania - powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA dr Anthony Fauci.

Szumowski poinformował, że policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust, który zaczął obowiązywać w czwartek. - Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych - powiedział minister zdrowia. Szumowski podkreślił, że zasada zachowywania dystansu społecznego, jeżeli to nie są rodziny, nadal obowiązuje.

DOSTĘP PREMIUM