Minister zdrowia dał rekomendację ws. wyborów prezydenckich. "W tradycyjnej formie najwcześniej za 2 lata"

Wybory w tradycyjnej formie są możliwe w bezpiecznej formie najwcześniej za dwa lata - ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że jeżeli partie polityczne się na to nie zgodzą, to wówczas w grę wchodzą wybory korespondencyjne.
Zobacz wideo

Łukasz Szumowski na konferencji prasowej podkreślił, że epidemia koronawirusa będzie nam towarzyszyć nawet do półtora roku. - Dopóki nie pojawi się szczepionka - powiedział, a potem przekazał swoją rekomendację dotyczącą wyborów prezydenckich.

- Wybory w tradycyjnej formie są możliwe w bezpiecznej formie najwcześniej za dwa lata, jeśli partie polityczne nie zgodzą się z tym, wtedy jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne - ocenił Szumowski. Jak dodał, wszelkie dane medyczne mówią, że w przypadku wyborów korespondencyjnych nie ma lepszych czy gorszych terminów. - O wszystkich szczegółach, o formule, szczegółowych zaleceniach dotyczących przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych będę mógł poinformować pana premiera i przekazać mu swoje rekomendacje w momencie, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie już w pełni ukształtowana i wróci w ostatecznej formie do parlamentu - powiedział minister zdrowia. 

Przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy, a związku z tym odłożenie wyborów na za dwa lata, zakłada projekt zmiany konstytucji złożony w Sejmie przez posłów PiS i ugrupowanie Jarosława Gowina. Z kolei przez Sejm przeszła już ustawa PiS dotycząca powszechnych wyborów korespondencyjnych. Teraz zajmuje się nią Senat. 

DOSTĘP PREMIUM