Poseł Porozumienia o odmrażaniu gospodarki: To, co ogłosiliśmy, jest niewystarczające ze względu na brak szczegółowości

Kamil Bortniczuk z Porozumienia Jarosława Gowina uważa, że rząd powinien określić daty wprowadzania w życie kolejnych etapów odmrażania gospodarki. - Jakaś taka mapa drogowa dojścia do normalności, chociażby w skali miesięcy, mogłaby się pojawić - podkreślił w TOK FM.
Zobacz wideo

Rząd zdecydował o powolnym cofaniu zakazów, które zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Na początek otwarte zostaną m.in. lasy oraz zwiększona zostanie liczba osób mogących przebywać w sklepach.  Zostały określone również kolejne etapy otwierania gospodarki, nie podano jednak żadnych dat, w których miałyby być one wprowadzane w życie. Rządzący tłumaczą, że czas zniesienia następnych restrykcji będzie uzależniony od rozwoju epidemii. 

Takie podejście krytykowali w Wyborach w TOK-u posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer, Tomasz Trela z Lewicy, a także Piotr Zgorzelski z PSL. Zawiedziony był również Kamil Bortniczuk z Porozumienia. 

- Może państwa zaskoczę, ale ja też uważam, że to, co na dzisiaj ogłosiliśmy, jest niewystarczające ze względu na brak szczegółowości, ale pani redaktor na to wskazywała bardzo słusznie, że jest to miecz obosieczny. Nie mając do końca pełnej wiedzy na temat tego, jak się to zagrożenie chorobowe będzie rozwijało, nie można dzisiaj żadnych pewnych dat ustalać, ale jakaś taka mapa drogowa dojścia do normalności, chociażby w skali miesięcy, mogłaby się pojawić - ocenił poseł partii Jarosława Gowina oraz dodał, że jako wieloletni przedsiębiorca przyjąłby "to z zadowoleniem, kiedy mógłby jakkolwiek zaplanować swój powrót do normalnej aktywności" - Oczywiście również ze świadomością, że niekoniecznie rząd musi te daty co do dnia czy nawet co do miesiąca utrzymać w związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna - zastrzegł gość TOK FM. 

Dominika Wielowieyska pytała także polityka, czy w związku z sytuacją nie należy pozwolić, by sklepy mogły działać także w niedzielę. 

- Myślę, że to jest pytanie, które musimy sobie zadać w najbliższych miesiącach czy nie powinniśmy otworzyć sklepów w niedzielę, czy zrezygnować z częściowego ograniczenia handlu w niedzielę ze względów gospodarczych i ze względu na to, żeby pozwolić przedsiębiorstwom handlowym nadrobić szybciej zaległości, które niewątpliwie dzisiaj się nawarstwiają - stwierdził Bortniczuk.  

Co PSL postanowi w sprawie projektu Jarosława Gowina?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ocenił w piątek (17 kwietnia), że przeprowadzenie wyborów w tradycyjnej formie będzie bezpieczne najwcześniej za dwa lata. Dodał, że jeżeli partie polityczne się na to nie zgodzą, to wówczas w grę wchodzą wybory korespondencyjne.

Przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy, a w związku z tym odłożenie wyborów na za dwa lata, zakłada projekt zmiany konstytucji złożony w Sejmie przez posłów PiS i ugrupowanie Jarosława Gowina.

Dominika Wielowieyska pytała wicemarszałka Sejmu z PSL Piotra Zgorzelskiego, czy jego ugrupowanie "całkowicie wyklucza negocjacje w sprawie zmiany konstytucji i przedłużenia kadencji prezydenta". 

- My całkowicie nie negujemy propozycji, którą złożył Jarosław Gowin. Uważamy, że w sytuacji, kiedy nie powinno się przeprowadzać wyborów, a można zrealizować uchwałę Koalicji Polskiej, która zobowiązuje rząd, żeby wprowadził stan klęski żywiołowej, a w konsekwencji przesunęła termin wyborów, my mówimy jednoznacznie, że nie kwestionowalibyśmy mandatu pana prezydenta Andrzeja Dudy, gdyby on był przedłużony - stwierdził poseł oraz dodał. - Z naszego punktu widzenia propozycja wydłużenia kadencji prezydenckiej jest dobra, chcielibyśmy tylko rozmawiać o tym, czy ma być to siedem, czy sześć lat, ale wiemy wszyscy, że to nie jest moment na dyskusje na ten temat - podsumował polityk. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. Dominika Wielowieyska rozmawiała ze swoimi gośćmi także o nieprzyjęciu przez większość sejmową poprawki dotyczącej testów dla medyków, apelu w sprawie odwołania wojewody mazowieckiego oraz wyborach prezydenckich.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM