Posłowie KO złożą do wniosek ws. popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia. Chodzi o rekomendację ws. wyborów

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zarzucili w sobotę ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, że rekomendując wybory korespondencyjne jako najbezpieczniejszą formę głosowania naraża zdrowie obywateli. Zapowiedzieli, że złożą do prokuratury wniosek ws. popełnienia przez niego przestępstwa.
Zobacz wideo

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie wniosku do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia. Według nich Łukasz Szumowski - wydając rekomendację ws. wyborów prezydenckich - naraża zdrowie i życie Polaków.

Wczoraj minister stwierdził, że organizacja bezpiecznych wyborów w tradycyjnej formie jest możliwa najwcześniej za 2 lata. Jeśli nie będzie na to zgody politycznej - pozostaje przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych.

Według Marcina Kierwińskiego z Platformy Obywatelskiej minister Szumowski kieruje się wyłącznie interesem obozu rządzącego:

- Szkoda, że lekarz, który powinien bronić zdrowia Polaków, stał się wykonawcą politycznego scenariusza Jarosława Kaczyńskiego. Scenariusza, który mówi: niezależnie od kosztów, niezależnie od ofiar wybory muszą odbyć się w maju - stwierdził polityk.

- Minister Szumowski zastąpił etykę zawodową, własne sumienie, rozkazami Jarosława Kaczyńskiego. Szumowski nie zajmuje się walką z koronawirusem, a wyborami - ocenił Kierwiński.

Zdaniem posła Roberta Kropiwnickiego, Szumowski wydając rekomendację o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych naruszył art. 165 Kodeksu karnego o sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego. - Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując szerzenie się choroby zakaźnej, a następstwem tego jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do 12 lat - zaznaczył.

Poseł KO Cezary Tomczyk zapowiedział, że klub KO zdecydował o przygotowaniu wniosku do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa z art. 165 kodeksu karnego przez ministra Szumowskiego. Wniosek ma zostać złożony w poniedziałek. Wtedy posłowie KO mają też przedstawić swoją propozycję wyjścia z - jak to nazywają - patowej sytuacji.

Wicerzecznik PiS w rozmowie z PAP ocenił, że są to działania "zupełnie absurdalne, pokazujące kompletny brak logiki i zagubienie Koalicji Obywatelskiej".

- Zarzucanie czegoś takiego ministrowi, który walczy z pandemią i ma na tym polu jedne z lepszych wyników w skali europejskiej, który rekomenduje najbardziej bezpieczny sposób przeprowadzenia wyborów, jest niepoważne i nie warte zajmowania się tym - ocenił Radosław Fogiel.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM