Koronawirus w Polsce. Blisko 170 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 166 przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o dwóch zgonach.
Zobacz wideo

W porannym raporcie w poniedziałek (20 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 166 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw: śląskiego (53), małopolskiego (26), dolnośląskiego (21), opolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), wielkopolskiego (14), zachodniopomorskiego (8), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (3), podlaskiego (3), pomorskiego (2) oraz warmińsko-mazurskiego (1).

Tym samym, łączna liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 9453.

Oprócz tego, resort zdrowia poinformował o dwóch kolejnych osobach, które zmarły z powodu koronawirusa. To 38-letnia kobieta oraz 78-letni mężczyzna - oboje z Poznania. Oboje też, jak podaje ministerstwo, mieli choroby współistniejące. 

Łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w Polsce wzrosła do 362.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W niedzielę ministerstwo zdrowia potwierdziło śmierć 13 osób w związku z koronawirusem. Odnotowano też bardzo wysoki przyrost nowych przypadków. Poinformowano o 545. 

W sobotę (18 kwietnia) resort zdrowia poinformował o 363 przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 16 ofiarach śmiertelnych.

Koronawirus w Polsce

W piątek (17 kwietnia) resort zdrowia informował o śmierci 18 osób w związku z koronawirusem. Odnotowano też 461 nowych przypadków zakażenia.

W czwartek resort zdrowia potwierdził śmierć kolejnych 28 osób, a także poinformował o 336 kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. W środę (15 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 23 osoby.

Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne ograniczenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący chcą już powoli odmrażać gospodarkę.

Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" obostrzenia - to m.in. otwarcie parków i lasów, a także zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje zasada o tym, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

DOSTĘP PREMIUM