PO i Giertych zapowiadają zawiadomienia do prokuratury przeciw Sasinowi. "Będę żądał najwyższego wymiaru kary"

Platforma Obywatelska zamierza złożyć dwa wnioski - do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli - o zbadanie działań, które wicepremier Jacek Sasin podejmuje w ramach przygotowań do wyborów. Zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sasina zapowiedział też Roman Giertych.
Zobacz wideo

Minister aktywów państwowych przyznał dziś w TVN24, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła druk kart wyborczych.

Tyle że obecne przepisy formalnie nie daję możliwości produkcji kart. Tę kompetencję PKW odebrano w tarczy antykryzysowej, a nowa ustawa, która przekazuje ją ministrowi aktywów nadal nie została przyjęta przez parlament - czeka na rozpatrzenie w Senacie.

Dlatego - jak podkreślała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej - każde obecne działanie wicepremiera Jacka Sasina, szczególnie angażujące Pocztę Polską i wytwórnię papierów wartościowych, jest bezprawne. PO zapowiedziała złożenie dwóch wniosków - do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli - o zbadanie legalności działań Sasina.

Prokuraturę w tej sprawie zamierza powiadomić również Roman Giertych. 

"To co stało się dzisiaj jest jawnym przygotowywaniem zamachu stanu. Dotychczas PiS pomimo, że łamał Konstytucję, prawo, traktaty międzynarodowe, to jednak czerpał siłę z faktu, że nikt nie kwestionował prawidłowości zdobytej przez nich władzy. Od dnia dzisiejszego to się skończyło. Informacja, że rząd Mateusza Morawieckiego zlecił drukowanie kart wyborczych bez podstawy prawnej oznacza, że władza stosuje siłę, a nie prawo do utrwalenie swego mandatu" - napisał adwokat na Facebooku.

Swój wpis zakończył słowami: "W imieniu Fundacji Obrony Demokracji składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez p. Jacka Sasina z art. 231§2 kk poprzez zlecenie kart wyborczych bez uprawnienia w przepisach prawa, czym zamierza on osiągnąć korzyść osobistą w postaci uzyskania przychylności władz swojej partii. Doprowadzę wcześniej lub później do posadzenia pana Jacka Sasina na ławie oskarżonych i będę się w imieniu instytucji społecznej, którą reprezentuję domagał się, aby została wobec niego orzeczona maksymalna kara przewidziana za to przestępstwo przez kodeks karny".

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM