Kidawa-Błońska: będziemy głośno czytali konstytucję, aby prezydent ją poznał

Polacy będą czytali w tym miejscu głośno konstytucję, aby prezydent ją poznał i usłyszał jak Polacy chcą, by była ona przestrzegana - mówiła kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, rozpoczynając w pobliżu Pałacu Prezydenckiego akcję czytania ustawy zasadniczej.
Zobacz wideo

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska i wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak zorganizowali w niedzielę briefing w pobliżu Pałacu Prezydenckiego.

 - Po raz kolejny mówię bardzo głośno - wybory w maju, metodą kopertową, pseudometodą nie mogą się odbyć. Musimy - jako obywatele - powiedzieć to głośno rządzącym: nie wolno wam zabierać naszych praw. Jesteśmy ludźmi wolnymi, mamy konstytucję i żądamy, aby nasza konstytucja była przestrzegana. Chcemy wyborów wolnych, demokratycznych, chcemy żeby władza myślała o naszym bezpieczeństwie i naszym zdrowiu, a nie robiła spektakli w czasie wyborów - powiedziała Kidawa-Błońska.

Siemoniak zawracał uwagę, że to właśnie konstytucja określa zadania prezydenta. - Dziś, 3 maja, w pobliżu Pałacu Prezydenckiego trzeba z przykrością powiedzieć, że w tych obszarach, o których mówi konstytucja, obecny prezydent Andrzej Duda zdecydowanie zawiódł - mówił.

Siemoniak ocenił, że prezydent zawiódł jako przedstawiciel Polski w stosunkach międzynarodowych, ponieważ przez ostatnich 5 lat "Polska straciła szacunek, który budowała po 1989 roku". Prezydent - jego zdaniem - zawiódł także jako zwierzchnik sił zbrojnych, ponieważ "dwukrotnie powołał na ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który doprowadził do zrujnowania wojska polskiego i zahamowania modernizacji (armii)".

Politycy PO rozpoczęli czytanie konstytucji, aby - jak mówiła Kidawa-Błońska - "prezydent poznał konstytucję i usłyszał jak Polacy chcą, by była ona przestrzegana". - Dzisiaj tutaj przez cały dzień Polacy będą czytali konstytucję dla siebie, dla nas i dla pana prezydenta - powiedziała kandydatka KO.

Jako pierwsza, z telebimu czytanie konstytucji rozpoczęła sama Kidawa-Błońska.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM