Kardynał Nycz o wyborach: Potrzeba rozwiązań, które nie budzą wątpliwości
W liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą wraz z małżonką, premierem RP Mateuszem Morawieckim, członkami rządu i przedstawicielami Wojska Polskiego.
Liturgię koncelebrował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz oraz ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.
Z powodu pandemii w nabożeństwie uczestniczyła ograniczona liczba osób.
W homilii kard. Nycz podkreślił, że Chrystus jest dobrym Pasterzem. - Jednak w tych dniach, tygodniach i miesiącach czegoś nam brakuje - to jakieś niespełnienie, ograniczenie jest po ludzku usprawiedliwione, dlatego tym bardziej wołamy, aby nie zwątpić: "Pan mym Pasterzem, niczego mi nie braknie" - powiedział duchowny.
Przyznał, że cały świat, w tym także nasza ojczyzna przeżywa trudny, pełen udręki czas wywołany przez pandemię. - W tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsza jest troska o każdego człowieka, o jego zdrowie, o życie" podkreślił kard. Nycz. Wyraził jednocześnie wdzięczność wszystkim służbom i osobom indywidualnym, które niosą pomoc chorym i potrzebującym. "Dziękuję wszystkim, którzy ofiarnie służą, byśmy w atmosferze solidarności pokonywali to trudne doświadczenie - powiedział.
Nawiązując do komunikatu Rady Stałej KEP, kard. Nycz powiedział, że "racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje całokształt takich warunków społecznego, w jakich ludzie mogą najpełniej, najszybciej, rozwijać i osiągać swoją własną doskonałość, a więc człowiek na pierwszym miejscu".
Kardynał Nycz o wyborach
Kard. Nycz odniósł się także do zbliżających się wyborów. - Ze względu na słuszną autonomię porządku demokratycznego, Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, terminu wyborów, tym bardziej, by opowiadać się za tym bądź innym rozwiązaniem. Ale jest misją Kościoła być sumieniem narodu i w takiej sytuacji jest zawsze pełne życzliwości przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na wszystkich uczestnikach życia społecznego i politycznego - powiedział metropolita warszawski.
Zwrócił uwagę, że "biskupi w Polsce apelują do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne, zarówno do sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich".
- Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnej i podejrzenia nie tylko naruszenia obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów - powiedział kard. Nycz.
Po mszy św. w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w czasie której prezydent wręczy wysokie odznaczenia państwowe, w tym najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego.
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Oto zwycięzca Marszu Miliona Serc. "Nie jest dziadersem jak Tusk czy Kaczyński"
-
Co dalej ze stopami procentowymi? "Reakcja złotego może być makabryczna"
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
- Co z wakacjami kredytowymi po wyborach? Debata osób kandydujących do parlamentu
- Nowe wątki afery wizowej. "Tak skopanej operacji jeszcze nie widziałem"
- Nowy sondaż po Marszu Miliona Serc. Kaczyński może czuć na plecach oddech Tuska
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nowe informacje od strażaków
- Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"