Sikorski: Pogubiłem się już, które paragrafy Kaczyński chce złamać, żeby utrzymać władzę

- Śledzimy, ilu posłów Gowina czy Kukiza da się zastraszyć, czy skusić korupcją polityczną, zamiast uczyć się od innych krajów, jak skutecznie odmrażać gospodarkę w czasie pandemii - komentował w TOK FM Radosław Sikorski.
Zobacz wideo

Senat wczoraj wieczorem odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Teraz wraca ona do Sejmu. Ale nie wiadomo, czy Prawu i Sprawiedliwości uda się zebrać większość, by kontrowersyjną ustawę przegłosować. Wciąż nie wiadomo, jak zagłosują posłowie Porozumienia Jarosława Gowina.

Radosław Sikorski, eurodeputowany PO i były marszałek Sejmu, przyznał, że pogubił się już w taktyce i strategii szefa PiS. – Już nie wiem, które paragrafy i przepisy Jarosław Kaczyński chce złamać, żeby utrzymać władze. To wszystko jest jednak zbędne. Wybory mogłyby się odbyć za trzy miesiące, są na to rozwiązania w konstytucji. Śledzimy to, ilu posłów Gowina czy Kukiza da się zastraszyć, czy skusić korupcją polityczną, zamiast uczyć się od innych krajów, jak skutecznie odmrażać gospodarkę w czasie pandemii – mówił gość Poranka Radia TOK FM.

Jego zdaniem, jeśli PiS przegra głosowanie w Sejmie, to scenariusz z ew. dymisją Andrzeja Dudy – pisał o tym w poniedziałek Onet – nie wchodzi w grę. – To się nie wydarzy, chociaż byłoby potrzebne. Andrzej Duda pokazałby kolejny raz swoją ultralojalność wobec "szeregowego posła" Kaczyńskiego i udowodnił, że nie nadaje się na takie stanowisko – ocenił Sikorski i dodał, że nie widzi szans również na przedterminowe wybory parlamentarne, jeśli PiS utraci większość. – Kaczyński już raz to zrobił (w 2007 r. - red.) i się "przejechał" – powiedział były marszałek Sejmu.

Zdaniem Sikorskiego, nawet jeśli PiS uda się przegłosować wybory korespondencyjne, to nawet przy zmienionym terminie na 17 czy 23 maja, będą one niedemokratyczne. – Nie ma normalnej kampanii wyborczej. TVP gra tylko do bramki jednego kandydata. To będą wybory na pochyłym boisku. Pytanie, czy aktem wyborczym udawać, że to demokratyczne głosowanie? Trudna sprawa. PiS nie chodzi o to, żeby wygrać je uczciwie. Chcą tylko przepchnąć kolanem swojego kandydata, nie bacząc przy tym na złamanie konstytucji czy ustaw. Taką mamy władzę – podkreślał eurodeputowany PO. Jego zdaniem, to jeszcze nie koniec "kruczków prawnych kompromitacji” PiS w kwestii wyborów. – W międzyczasie liczba zachorowań wzrasta, nastąpiła fala hejtu na medyków, nasza tarcza gospodarcza jest niewystarczająca, a Polska jest w grupie państw, w których wirus nie ustępuje – dodał gość Piotra Kraśki.

"USA nawet nie próbuje przewodzić światu w kryzysie"

Dziennikarz pytał też byłego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych o 3 mln euro, które Polska wraz z krami Grupy Wyszechradzkiej zadeklarowały przekazać na opracowanie szczepionkę na Covid-19. Inni światowi przywódcy zadeklarowali w sumie 7,4 mld euro. – Norwegia zaproponowała 1 mld, wiele państw po 500 mln, Madonna - piosenkarka- przekazała 1 milion dolarów. Z jednej strony fajnie, że nasz rząd oszczędza pieniądze. Jednak z drugiej, co Polacy mają o tym pomyśleć, że piosenkarka dała więcej niż całe nasze państwo, bo wychodzi, że przekazaliśmy 750 tys. euro? – pytał Piotr Kraśko. Sikorski odparł, że to "normalny wykwit" władzy PiS. - Władza udaje, że jest wyspą i ten stan odgrodzenia im się podoba. Nie chcą nić dawać z siebie, tylko oczekiwać i brać, bo 70 lat temu przegraliśmy wojnę i skrzywdzono nas komunizmem. Władza PiS nie czuje się częścią wspólnoty europejskiej. To samolubni nacjonaliści, pazerni na władze i apanaże – ocenił surowo były marszałek Sejmu.

W kontekście polityki międzynarodowej, według Sikorskiego pandemia koronawirusa oznacza osłabienie krajów zachodnich, a wzmocnienie ośrodków, które niekoniecznie są tym państwom przychylne. – Wyraźnie widać, że Stany Zjednoczone nawet nie próbują przewodzić światu w czasie tego kryzysu, to zostało zauważone i będzie miało konsekwencje. Mimo tego, że wirus zaczął się w Chinach i to nie bez winy tamtejszych władz, to ta ofensywa czaru w postaci wysyłania maseczek, jest skuteczna – podkreślał gość TOK FM.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM