Oświadczenie Jarosława Gowina: Wypracowaliśmy rozwiązanie, które dobrze służy polskiemu państwu i demokracji

- Wczoraj wypracowaliśmy rozwiązanie, które jest dobre dla Polski. Gwarantuje bezpieczne, w pełni demokratyczne i transparentne wybory - podał w czwartek na krótkim briefingu szef Porozumienia Jarosław Gowin. Zapowiedział, że już dziś eksperci rozpoczną pracę nad nowelizacją ustawy dotyczącej wyborów.
Zobacz wideo

Na czwartkowy poranek Jarosław Gowin zwołał konferencję w sprawie porozumienia, które zawarł dzień wcześniej z Jarosławem Kaczyńskim. Przypomnijmy, zakłada ono m.in., że wybory prezydenckie 10 maja praktycznie się nie odbędą, Sąd Najwyższy uzna ich nieważność, a marszałek Sejmu ogłosi nowy termin. Jednocześnie Gowin i jego ludzie zobowiązali się do poparcia ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, która w przyszłości ma zostać znowelizowana. 

- Polska wraz z całym światem od kilku miesięcy przeżywa wielki kataklizm zdrowotny i gospodarczy. Na to nałożył się głęboki spór polityczny o termin i formułę wyborów prezydenckich - powiedział na wstępie swojego wystąpienia Jarosław Gowin. Przypomniał, że Porozumienie już kilka tygodni temu wyszło z propozycją zmiany konstytucji, przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata i zorganizowania wyborów w 2022 roku. Pomysł ten nie został jednak zaakceptowany przez inne ugrupowania.

- Wczoraj wypracowaliśmy rozwiązanie, które jest dobre dla Polski. Gwarantuje bezpieczne, w pełni demokratyczne i transparentne wybory - powiedział Gowin. Podziękował Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz "koleżankom i kolegom z Porozumienia" za wsparcie.

Jak dodał, wypracowane rozwiązanie "dobrze służy polskiemu państwu i demokracji". - Wybory nie odbędą się w maju. Termin nowych wyborów zostanie ogłoszony przez marszałek Sejmu zaraz po tym, gdy Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność obecnych wyborów wobec oczywistego faktu ich nieodbycia - powiedział polityk. Zapowiedział, że jeszcze w czwartek prace rozpoczną "eksperci", którzy "przygotują głęboką nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym". Nacisk tych prac, jak dodał Gowin, ma dotyczyć przywrócenia roli Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji procesu wyborczego.

- Szczególną troską otoczymy zasady dotyczące powszechności i tajności wyborów. Głosowanie odbędzie się w taki sposób, w jaki zalecają i minister zdrowia, i eksperci, czyli w sposób korespondencyjny - mówił dalej szef Porozumienia. Przypomnijmy, Łukasz Szumowski - wydając rekomendację ws. wyborów - powiedział, że w tradycyjnej formie będą mogły się odbyć najwcześniej za dwa lata.

Na koniec szef Porozumienia powiedział, że "dotrzymał słowa", które złożył w obecności dziennikarzy w dniu, w którym odchodził z funkcji wicepremiera i ministra nauki. - Obiecałem wtedy, obiecaliśmy wszyscy, że przygotujemy rozwiązania, które będą bezpieczne, demokratyczne i które pozwolą uniknąć kryzysu polegającego na możliwości kwestionowania wyników wyborów - powiedział. - Polskie państwo jest stabilne dzięki porozumieniu, które wypracowaliśmy z panem prezesem Kaczyńskim - podsumował. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM