Andrzej Duda podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Zobacz wideo

O podpisaniu ustawy przez prezydenta poinformował w piątek wieczorem jego rzecznik Błażej Spychalski. Wejdzie ona w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie w 2020 roku odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną (a nie tradycyjnie - w lokalach). 

Na początku tygodnia Senat odrzucił tę ustawę. Politycy zwracali uwagę m.in. na to, że nie ma pewności, czy wybory w trybie głosowania korespondencyjnego będą bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Jednak w Sejmie senackie weto zostało odrzucone - a ustawa przyjęta stosunkiem głosów 236 "za" i 213 "przeciw", przy 11 osobach wstrzymujących się. 

Przed czwartkowym głosowaniem w Sejmie doszło do porozumienia Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej były wicepremier i część członków jego partii nie chciała zgodzić się na organizowanie wyborów w maju. A bez ich głosów PiS nie miał większości i nie mógłby przeforsować nowego prawa.

Wskutek porozumienia z prezesem PiS ustalono jednak, że głosowanie 10 maja nie odbędzie się, Sąd Najwyższy uzna nieważność wyborów, a marszałek Sejmu ogłosi nowy termin. Ale jednocześnie Jarosław Gowin i jego ludzie zobowiązali się do poparcia ustawy o głosowaniu korespondencyjnym i odrzucenia weta Senatu. Tak też się stało.

Podpisana przez prezydenta ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego ma być w najbliższej przyszłości znowelizowana, co także zakłada porozumienie Kaczyńskiego z Gowinem. Jak wskazywał na konferencji były wicepremier, w nowelizacji przywrócona zostanie m.in. rola Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji procesu wyborczego. 

DOSTĘP PREMIUM