Michał Kamiński wieszczy "początek bardzo poważnych kłopotów politycznych Jarosława Kaczyńskiego"

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński powiedział w TOK FM, że zamieszaniem wokół wyborów prezydenckich w Polsce czuje się upokorzony. - Ale nie jest to jakoś przesadnie nowe upokorzenie, bo podobnego upokorzenia, jako obywatele, doznajemy od 2015 roku - stwierdził.
Zobacz wideo

Czołowe światowe media komentują pakt Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, zgodnie z którym planowane na najbliższa niedzielę wybory prezydenckie nie odbędą się. Zagraniczne media zwracają uwagę, że decyzja zapadła zaledwie na kilka dni przed planowanym terminem głosowania. Portal "Politico" uznał to jako porażkę prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

W Wywiadzie Politycznym w TOK FM pakt posłów komentował również Michał Kamiński. Senator Europejskiej Unii Demokracji i wicemarszałek Senatu przyznał, że całą sytuacją czuje się upokorzony. - Ale nie jest to jakoś przesadnie nowe upokorzenie, bo podobnego upokorzenia, jako obywatele, doznajemy od 2015 roku [tj. od początku rządów Zjednoczonej Prawicy - red.] - nadmienił gość TOK FM.

Z drugiej strony Kamiński podkreśla, że pakt Gowin-Kaczyński jest w polskiej polityce pewnym małym, ale jednak - przełomem. Po raz pierwszy bowiem prezes Prawa i Sprawiedliwości nie otrzymał tego co chciał "na tacy", ale musiał pójść na pewien kompromis, bo nie był pewien swojej większości w Sejmie. 

- Zdaję sobie sprawę, że wszyscy którzy liczyli na to, że przed 10 maja sytuacja polityczna w Polsce obróci się o 180 stopni są sfrustrowani. Ja ich złość rozumiem. Ba, ja ją nawet podzielam. Tyle tylko, że staram się również swoją złość kiełznać rozsądkiem, który każe mi sformułować tę tezę: to jest początek bardzo poważnych kłopotów politycznych Jarosława Kaczyńskiego, który musiał się po raz pierwszy cofnąć - wyjaśniał w rozmowie z Karoliną Lewicką wicemarszałek Senatu.

"Nie czuję się oszukany przez Gowina"

Prowadząca Wywiad polityczny pytała także o krytykę opozycji płynącą ze strony Lewicy, która zarzuca Koalicji Obywatelskiej i politykom PSL, że dali się oszukać Jarosławowi Gowinowi i usiedli z nim do rozmów. Kamiński stwierdził, że oszukany "się nie czuje", bo szef Porozumienia "nic mu nie obiecywał". 

Senator PSL powiedział, że byłby w stanie zapłacić prawie każdą cenę - mieszczącą się "w legalnych, konstytucyjnych ramach" - by Jarosław Kaczyński nie rządził Polską. A do Lewicy zaapelował o więcej politycznego pragmatyzmu.

Całej rozmowy możesz posłuchać w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM