Jadwiga Emilewicz: Mam nadzieję, że w połowie maja zostaną otwarte salony fryzjerskie i restauracje

Druga połowa maja to będzie czas, kiedy - mam nadzieję - otwarte zostaną salony fryzjerskie - podkreśliła w sobotę wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w tym samym czasie, co salony fryzjerskie, zostaną otwarte też restauracje.
Zobacz wideo

Emilewicz była pytana w sobotę w RMF, kiedy otwarte zostaną salony fryzjerskie. "Mam nadzieję, że druga połowa maja to będzie ten czas, kiedy będziemy mogli wszyscy poprawić fryzurę" - powiedziała minister.

Według minister rozwoju podobnie jak z fryzjerami także z branżą restauracyjną rząd "jest w stałym kontakcie". "Kończymy wraz z nimi przygotowywać protokoły bezpieczeństwa, które zawierają nowe standardy bezpieczeństwa; one są dostępne na stronie Ministerstwa Rozwoju. Mamy nadzieję, że restauracje w podobnym czasie, wtedy kiedy będziemy mogli pójść do fryzjera, wtedy będziemy mogli pójść do restauracji" - zapowiedziała Emilewicz. Jak dodała osób przy stoliku będzie musiało oczywiście być nieco mniej niż przed pandemią.

Według niej po otwarciu galerii handlowych "Polacy wrócili do sklepów", a obroty w nich wynoszą obecnie - po pierwszym tygodniu po otwarciu galerii - 70 proc. obrotów sprzed epidemii.

Wicepremier pytana, czy w tym roku szkolnym możliwy będzie powrót dzieci do szkół odparła: "Wydaje się, że powrót do szkoły do końca tego roku, jeżeli chodzi o zajęcia lekcyjne, będzie bardzo trudny". 

O termin otwarcia salonów fryzjerskich i restauracji był też pytany na sobotnim briefingu prasowym minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak zaznaczył, przy podejmowaniu tego typu decyzji ważne są dane dotyczące zachorowalności. - Widzicie państwo, jak wygląda Śląsk, nagle jest wybuch ilości osób zakażonych, musimy przyglądać się, czy poprzednie luzowania nie wpłynęły drastycznie na wzrost zachorowań - zaznaczył.

Według ministra jeśli się okaże, że generalnie sytuacja w Polsce nie jest sytuacją alarmową, to wtedy utrzymany zostanie zapowiadany wcześniej termin, czyli dwutygodniowy odstęp "między jednym a drugim luzowaniem". - A więc termin 18 maja jest cały czas (aktualny) jako ten termin przewidywany, a czy on się sprawdzi, to po weekendzie będziemy informowali. Chcielibyśmy, żeby - w reżimie sanitarnym oczywiście - gastronomia i ewentualnie usługi powoli odmrażać - stwierdził Szumowski.

Kiedy nowelizacja ustawy o głosowaniu korespondencyjnym?

Emilewicz, która jest też wiceszefową Porozumienia była pytana też o zapowiadaną nowelizację ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego podczas tegorocznych wyborów prezydenckich.

"Prace (nad projektem) rozpoczęliśmy dwa dni temu. Chcielibyśmy, no dziś - jutro, skończyć projekt w taki sposób, abyśmy mogli go przedstawić w przyszłym tygodniu, aby w przyszłym tygodniu mógł się nim zająć Sejm" - oświadczyła.

Emilewicz dodała, że poza nią w skład zespołu, który zajmuje się opracowywaniem projektu, wchodzą szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, posłowie, konstytucjonaliści oraz eksperci z zewnątrz.

Jak podkreśliła wszyscy mają jeden wspólny cel, aby "te wybory mogły się odbyć jak najszybciej, gwarantując udział PKW w całym procesie wyborczym".

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM