Narada Komitetu Politycznego PiS. "DGP" o wyborach 23 maja: PiS jednak poważnie rozważa ten scenariusz

"Partia Jarosława Kaczyńskiego boi się, że Sąd Najwyższy pokrzyżuje plan przeniesienia wyborów na termin wakacyjny. Dlatego znów na polityczną agendę wróciła możliwość wyznaczenia terminu na 23 maja" - pisze sobotni "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Od popołudnia trwa posiedzenie Komitetu Politycznego PiS - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od polityków Prawa i Sprawiedliwości. TVN24 poinformowało z kolei, że na Nowogrodzkiej spotkali się m.in. prezes PiS. Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

"Sytuacja w obozie władzy jest na tyle napięta, że może się skończyć utratą większości przez gabinet Mateusza Morawieckiego - wynika z nieoficjalnych ustaleń "DGP". Przeciąganie liny trwa w trakcie rozmów PiS i Porozumienia na temat korekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wakacje" - informuje sobotni "Dziennik Gazeta Prawna"

Według gazety, Prawo i Sprawiedliwość po wypowiedzi prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej Joanny Lemańskiej dotyczącej ewentualnego orzeczenia SN w sprawie wyborów, "ma poważne obawy, że Sąd Najwyższy nie tyle nie unieważni niedzielnych wyborów prezydenckich (do których i tak nie dojdzie), ile po prostu nie zajmie żadnego stanowiska w sprawie". Sąd Najwyższy może bowiem orzec, że nie może wypowiedzieć się w tej sprawie.

"Rozważaną aktualnie alternatywą ma być skorzystanie przez Elżbietę Witek z przepisu z ustawy korespondencyjnej i zarządzenie innego terminu wyborów 23 maja. (...) Pytanie, do kiedy taki ruch marszałek jest możliwy" - czytamy. "Musimy się poruszać zgodnie z terminami w konstytucji. Najmniej wątpliwości byłoby gdyby decyzja zapadła do jutra. Pytanie, czy nie będzie budziła wątpliwości, jeśli zapadanie także po niedzieli" - mówi informator gazety.

Z informacji "DGP" ma wynikać, że "próby forsowania przez PiS terminu majowego wywołały głębokie napięcie w koalicji rządzącej, zwłaszcza z politykami Porozumienia". "Porozumienie mówi twarde “nie” jakimkolwiek terminom majowym. Jeśli PiS zrealizuje taki scenariusz, oznaczać to będzie konflikt z Porozumieniem i potencjalny potężny kryzys rządowy, łącznie z rozpadem koalicji".

Głos zabrała na Twitterze też Krystyna Pawłowicz, była poseł PiS, a obecnie członek TK. "Czekajcie przy tv do wieczora, jest przesilenie polityczne i rządowe. Wybory najprawdopodobniej 23 maja... Rząd chyba mniejszościowy... Módlcie się za Polskę..." - napisała. 

Rozporządzenie ws. spisu wyborców

Także w sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano także rozporządzenie ministra aktywów państwowych ws. przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich.

Minister aktywów państwowych był zobowiązany do wydania rozporządzenia w tej sprawie na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Rozporządzenie określa szczegółowy tryb i formę przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich.

Rozporządzenie stanowi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje spis wyborców przewodniczącemu gminnej obwodowej komisji wyborczej w postaci wydruku opatrzonego podpisem własnoręcznym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym oraz w postaci elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje spis wyborców w postaci elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym: operatorowi wyznaczonemu (Poczcie Polskiej) – za pomoca ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą operatora wyznaczonego oraz właściwemu miejscowo dyrektorowi Regionu Sieci operatora wyznaczonego lub osobie przez niego upoważnionej – na informatycznych nośnikach danych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Pobierz aplikację TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM