Dulkiewicz o rozporządzeniu Sasina: Nie ma terminu wyborów, nie nastąpiła przyczyna przekazania spisu wyborców

W Dzienniku Ustaw opublikowano wczoraj rozporządzenie ministra aktywów państwowych ws. przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich.
Zobacz wideo

Nadal nie ma jednak nowego terminu głosowania.

I właśnie na to powołują się samorządowcy, którzy nadal mają wątpliwości co do zasadności przekazania spisów wyborców w obecnej sytuacji. Wśród nich jest prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Z treści rozporządzenia wynika owszem wynika sposób, komu należy przekazać i po pierwsze należy przekazać przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej, a z tego, co mi wiadomo, jeszcze nie została powołana taka komisja. Ten spis trzeba przekazać w związku z czym? Z określonym aktem, z wyborami. Na razie nie nastąpiła przyczyna przekazania spisu - zastanawia się prezydent Gdańska. 

W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra aktywów państwowych ws. przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich.

Wydane przez wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina rozporządzenie jest pierwszym z rozporządzeń do podpisanej przez Andrzeja Dudę w piątek (8 maja) ustawy o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym. 

Rozporządzenie określa szczegółowy tryb i formę przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich.

Rozporządzenie stanowi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje spis wyborców przewodniczącemu gminnej obwodowej komisji wyborczej w postaci wydruku opatrzonego podpisem własnoręcznym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym oraz w postaci elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

Według nieoficjalnych informacji Prawo i Sprawiedliwość rozważa wyznaczenie wyborów na 23 maja, ale to mogłoby doprowadzić do rozłamu sejmowej koalicji, bo na taki scenariusz nie zgadza się były wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Pobierz aplikację TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM