Ustawa ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich już w Senacie. Grodzki chce zaangażować w prace prezesa PiS

Senat nie będzie wydłużał prac nad nowelizacją prawa wyborczego, ale dokładnie przyjrzy się przepisom i wprowadzi poprawki - przekonywał w środę marszałek Tomasz Grodzki. Ustawa w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku wpłynęła już do izby wyższej.
Zobacz wideo

We wtorek wieczorem Sejm - głosami PiS - przyjął zmiany, które zakładają między innymi hybrydowy wybór prezydenta (w lokalach, a dla chętnych - korespondencyjnie), a także oddają w ręce marszałek Sejmu kształtowanie kalendarza wyborczego. Według informacji PAP ustawa z podpisem marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafiła do Senatu w środę około godziny 12.

Jak podawała przed godziną 15 wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon, marszałek Tomasz Grodzki jeszcze nie podpisał skierowania dokumentu do komisji.

W środę z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim spotkał się prezydent Andrzej Duda. Tematem rozmowy były właśnie zmiany w prawie dotyczącym wyborów. Prezydent - jak mówił wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha - apelował o sprawne prace nad ustawą. 

Grodzki chce do Senatu zaprosić Kaczyńskiego

Opozycja nie będzie zapewne wykorzystywać maksymalnego - miesięcznego terminu - ale wprowadzi do ustawy szereg poprawek.  - Będziemy pracować intensywnie, i będziemy podejmować wszystko to, do czego Senat jest trochę zmuszony przez ekspresowe tempo Sejmu - zadeklarował marszałek Grodzki.

Zapowiedział również, że zamierza zaprosić prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Senatu, "aby wypracować z partią rządzącą jakiś kompromis, który ułatwi pracę Senatowi nad ustawą, tak żeby nikt nie mógł powiedzieć, że mamy prezydenta, który został wybrany w wyborach, które nie są wyborami, które nie spełniają standardów demokratycznych, narażają reputację Rzeczpospolitej na świecie".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM