KE: Holandia też zgłasza problemy z maseczkami od UE

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że po Polsce drugi kraj - Holandia - zgłosił wątpliwości co do jakości maseczek, które zostały rozdysponowane wśród krajów członkowskich. KE zdecydowała o zawieszeniu kolejnych dostaw do czasu wyjaśnienia sytuacji.
Zobacz wideo

Rzecznik KE Stefan de Keersmaecker ocenił jako niezwykle ważne, by wysyłany przez Komisję sprzęt ochrony osobistej był bardzo wysokiej jakości. - To fundamentalna kwestia - podkreślił na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że KE otrzymała informacje od strony polskiej o problemach z jakością maseczek. - Do dziś tylko jeden kraj członkowski zidentyfikował podobne problemy. To Holandia - powiedział.

Komisja zdecydowała o zawieszeniu dalszych dostaw tych maseczek - przekazał. - Będziemy śledzić tę sprawę i zdecydujemy, jakie działania należy podjąć, jeśli rzeczywiście jest problem z jakością maseczek - powiedział. Oznajmił, że unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zwróciła się do swoich służb, aby były w tej sprawie w kontakcie z krajami członkowskimi i Wielką Brytanią. KE zwróciła się też do wszystkich krajów, które otrzymały maseczki, do przesłanie jej analiz przekazanych produktów.

Zapowiedział, że w oparciu o te analizy KE podejmie decyzje co do dalszych kroków. "Jeśli będzie to konieczne, podejmiemy wszelkie niezbędne kroki prawne" - oświadczył.

Polska zgłasza wątpliwości

W piątek KE poinformowała, że 17 państw UE i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem w ramach unijnego mechanizmu wsparcia. Najwięcej - 616 tys. - przydzielono Polsce.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę, że maseczki, które otrzymała Polska z unijnej transzy, nie mają certyfikatu CE i zostały wysłane na badania. - Te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP - wyjaśnił.

Wcześniej poinformował, że sprawa maseczek bez atestów, które resort zakupił od znajomego ministra zdrowia trafiła do prokuratury. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM