Dlaczego Trzaskowski, a nie Sikorski? Tomczyk nie chce komentować, ale przyznaje: Decyzję podjęto na podstawie badań

Rafał Trzaskowski został nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Przed ogłoszeniem tej decyzji, krążyły plotki, że Małgorzatę Kidawę-Błońską może zastąpić Radosław Sikorski. Co zatem przesądziło o decyzji zarządu PO?
Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski został nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Taką decyzję podjął dzisiaj zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, a poparli pozostali członkowie Koalicji.

Według części komentatorów wpływ na zmianę kandydatury miały badania poparcia społecznego zlecone przez ugrupowanie. Ich wyniki miały świadczyć o przewadze Rafała Trzaskowskiego nad innymi możliwymi kandydatami.

Drugim najpoważniejszym kandydatem po rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - miał być były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Karolina Lewicka zapytała o to posła PO Cezarego Tomczyka, który gościł w Wywiadzie Politycznym TOK FM: - Panie Pośle, czy Radosław Sikorski sam się wycofał z tego wyścigu czy jak to wyglądało? 

Tomczyk, który na początku rozmowy z entuzjazmem opowiadał o tym, jak wszyscy w KO popierają kandydaturę Trzaskowskiego, zamilkł na chwilę. - Nie chcę mówić o tym, o czym rozmawiano na spotkaniu zarządu, było to spotkanie zamknięte - odpowiedział w końcu.

- Według moich informacji Radosławowi Sikorskiemu bardzo zależało na tej nominacji. Bardzo się starał, bardzo silnie lobbował... - nie ustępowała dziennikarka, jednak Tomczyk nadal odmawiał komentarza.

- A może zdecydowały badania, które mówiły o tym, że Rafał Trzaskowski ma największe szanse na wygraną z Andrzejem Dudą? - zapytała Lewicka. - Mogę tylko potwierdzić, że na zarządzie krajowym zostały przedstawione badania dwóch pracowni przez jednego z socjologów, który pracuje dla PO. Właśnie po to, żebyśmy mogli podjąć decyzję na podstawie badań. Ale najważniejsze, że ta decyzja została podjęta jednogłośnie to jest bardzo dobry znak na przyszłość - odpowiedział Tomczyk.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM