Andrzej Duda z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze wyborów [NOWY SONDAŻ]

Andrzej Duda nie wygrałby wyborów prezydenckich w pierwszej turze, a w drugiej zmierzyłby się z nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim - wynika z sondażu dla RMF FM i "DGP".
Zobacz wideo

Na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 43,7 proc. badanych, na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego - 14 proc.. Trzecie miejsce zająłby Szymon Hołownia z wynikiem 13,3 proc.

Zaraz za podium znalazłby się lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego głos oddałoby 9,8 proc. Kolejny byłby Krzysztof Bosak z Konfederacji (6,9 proc.), a ostatni kandydat Lewicy Robert Biedroń (5,2 proc.).

Ponadto 7,1 proc. badanych oświadczyło, że nie wie, na którego z kandydatów oddałoby głos.

Sondaż - jak poinformowało RMF FM - został wykonany przez United Surveys już po oficjalnym ogłoszeniu, że to obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

"Dziennik Gazeta Prawna" podał, że sondaż dla DGP i RMF przeprowadzony został w piątek, od godz. 15.00 do 21.00 na reprezentatywnej próbie 1100 badanych metodą CATI.

Według sondażu gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę udział w nich zadeklarowało łącznie 53 proc. respondentów (41,4 proc - zdecydowanie, 11,7 proc. - raczej). Nie wzięłoby w nich udziału łącznie 43 proc. ankietowanych ( 14,6 proc. raczej nie, a 28,4 proc. zdecydowanie nie). Niezdecydowanych w kwestii wzięcia udziału w wyborach było 3,9 proc. badanych.

W piątek po południu pierwszy sondaż z udziałem Rafała Trzaskowskiego opublikowały "Fakty" TVN i TVN24. W nim nowy kandydat KO miał 11 proc. poparcia i zajmował trzecie miejsce - za Szymonem Hołownią

Zmiana kandydata na prezydenta oznacza, że Koalicja Obywatelska będzie musiała na nowo zbierać 100 tysięcy podpisów. Politycy PO zapowiadają też utworzenie nowego sztabu wyborczego. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM