Trzaskowski przedstawił program. Obiecał 6 proc. PKB na służbę zdrowia i nową telewizję publiczną

Świat ostatnio stanął na głowie, wszyscy zatraciliśmy podstawowe poczucie bezpieczeństwa, to wszystko wymaga zupełnie nowej polityki, opartej na empatii i efektywności - mówił w niedzielę kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zorganizował w niedzielę swoją pierwszą konferencję prasową, podczas której odpowiadał na nadsyłane pytania.

W swoim wstępnym wystąpieniu wyraził nadzieję, że nadchodzące wybory prezydenckie będą początkiem "wielkiej fali zmian w Polsce, gdzie słowa najważniejsze, takie jak równość, sprawiedliwość i godność odzyskają swoje właściwe znaczenie".

- Świat ostatnio stanął na głowie, ci wszyscy, którzy bardzo sobie dobrze radzili w rzeczywistości, dzisiaj nie do końca mogą być pewni dnia jutrzejszego. Wszyscy zatraciliśmy podstawowe poczucie bezpieczeństwa. I to wszystko wymaga zupełnie nowej polityki, opartej na empatii i efektywności, opartej na odwadze i wyobraźni, ale również na odpowiedzialności - podkreślił kandydat PO na prezydenta.

Mówił też, że codziennie zastanawia się na tym, co się dzieje z dziećmi, które ze względu na zamknięcie szkół często pozbawione są jedynego ciepłego posiłku dziennie. - Myślę o tych tysiącach seniorów, którzy są w domach opieki społecznej. Przez te wszystkie ostatnie dni i tygodnie myślałem o nauczycielach, kierowcach, lekarzach i pielęgniarkach na pierwszym froncie walki, martwiłem się o ich bezpieczeństwo i zdrowie - zaznaczył Trzaskowski.

Wspomniał też o przedsiębiorcach i pracownikach. - Oni widzą jak dochody ich życia maleją z dnia na dzień. I to, co najważniejsze - martwiłem się o każde miejsce pracy - powiedział kandydat Platformy.

Trzaskowski przekonywał, że "dzisiaj potrzebna jest zupełnie nowa polityka". Powinna się ona opierać - jego zdaniem - o "nową solidarność". - Na Pałacu Prezydenckim powiewa biała flaga - podkreślił. - Prezydent stał się niemym świadkiem korupcji i nepotyzmu na niespotykaną skalę - przekonywał.

Jak ocenił, ci, którzy szli do władzy pod hasłem silnego państwa, dziś to państwo osłabili. - Ci, którzy dobrze definiowali bolączki III RP, zapędzili się za daleko w ich naprawianiu i wcale ich nie naprawiają - podkreślił kandydat PO. Polska - jak mówił pogrążyła się w totalnym chaosie. - Polacy mają dojmujące wrażenie, że ta władza na sobie nie oszczędza - przekonywał.

Rolą nowego prezydenta - powiedział Trzaskowski - będzie umacnianie Polski, zmienianie na lepsze, dbanie o podstawowe poczucie wspólnoty. - Prezydent RP nie może być opozycją totalną w stosunku do rządu. Tam gdzie rząd będzie chciał Polskę ulepszać, może liczyć na poparcie - zadeklarował.

- Moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie ustawa o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB - zapowiedział Trzaskowski. "Te pieniądze skierujemy do polskich szpitali" - dodał. Zapowiedział też, że powstanie nowa telewizja publiczna, "bez TVP Info, bez "Wiadomości".

Według niego, Polki i Polacy czują, że dzisiaj nikt ich nie słucha i wielu z nich czuje się pozostawionymi sami sobie. Kandydat PO na prezydenta powiedział, że Polacy często słuchają o zaklęciach, o wielkich samolotach, które wiozą pomoc, a w rzeczywistości zostali ze swoimi problemami pozostawieni sami.

- Dlatego trzeba z nimi być, trzeba ich wysłuchać - powiedział Trzaskowski. - Oczywiście biorąc pod uwagę te trudne czasy i biorąc pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo - zaznaczył. - I dzisiaj zaczynamy właśnie taką podróż - podkreślił.

- Mam w sobie tę determinację, tę odwagę i tę chęć - dzięki państwu, wam wszystkim - bo ja po prostu wiem, że ludzi dobrej woli jest więcej - mówił Trzaskowski. - Ja to nie tylko wiem, ja w to wierzę, że Polska może być zdrowa, bezpieczna, że Polska może być znowu wspólnotą, że możemy się wszyscy cieszyć rozmową ze sobą - przekonywał.

- Polska potrzebuje nowej polityki, żeby się odnaleźć w tym bardzo trudnym i zupełnie innym świecie - oświadczył Trzaskowski.

TOK FM PREMIUM