Min. Szumowski: Nigdy nie nadzorowałem instytucji, z których firma mojego brata otrzymywała dofinansowanie

W rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do informacji pojawiających się na temat jego rodziny oraz współpracy z Danielem O., aresztowanym pod zarzutem kierowania grupą przestępczą.
Zobacz wideo

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" w obiegu publicznym są trzy oświadczenia majątkowe Łukasza Szumowskiego - za okres pełnienia funkcji ministra zdrowia oraz jedno poselskie. Brakuje oświadczeń z czasów, kiedy pełnił funkcję wiceministra nauki. "Minister zdrowia Łukasz Szumowski, w latach 2016-18 wiceminister nauki, wykazuje w oświadczeniu majątkowym zaledwie 1134 zł oszczędności. Ale wartość spółki Szumowski Investments urosła przez ostatnie cztery lata z 40 tys. do ponad 40 mln zł. Jej właściciel to brat ministra. Łukasz Szumowski przepisał udziały na żonę" - czytamy w dzienniku. 

W rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski odniósł się do informacji medialnych na temat swojej rodziny. - Wbrew temu, co podają niektóre media, nigdy nie nadzorowałem instytucji, z których firma mojego brata otrzymywała dofinansowanie. Przychodząc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z wicepremierem Gowinem zdecydowaliśmy, że nie będę podejmował żadnych decyzji związanych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z uwagi na działalność badawczą prowadzoną w firmie, z którą związany jest mój brat - wyjaśniał minister zdrowia oraz dodał, że będąc "w służbie publicznej" nie podejmował żadnych decyzji dotyczących działalności zawodowej swojego brata.  

Minister był także pytany, czy sądzi, iż osoby zasiadające np. w komisjach zatwierdzających dotacje dla firmy jego brata nie wiedziały o ich pokrewieństwie. Łukasz Szumowski tłumaczył, że ze względu na obowiązujące procedury, nie wie "kto konkretnie" zasiada w takich komisjach. - Ponadto każde działanie w służbie publicznej jest nadzorowane przez odpowiednie służby i dokładnie analizowane. Ogólny nadzór nad taką instytucją jak Narodowe Centrum Nauki (tę nadzorowałem) nie polega na ingerowaniu w proces przyznawania grantów. Minister nie ustala składu komisji oceniających, nie ma możliwości wpływania na recenzję pisaną przez zewnętrznych naukowców. I co chyba najbardziej znaczące - firma, którą prowadzi mój brat, dostała znacznie więcej grantów, zanim pojawiłem się w rządzie - stwierdził szef resortu zdrowia.

Natomiast na pytanie, czy jako mąż i brat nie miał pojęcia o interesach, które prowadzili i prowadzą wspólnie jego brat i żona, Łukasz Szumowski odparł, że "żona nie uczestniczyła w podejmowaniu decyzji w żadnej ze spółek – nie zasiada we władzach żadnej z nich". - Tego, że ma udziały, nigdy ani ja, ani ona nie kryliśmy. Szczegółów funkcjonowania spółki, której mój brat jest współwłaścicielem, nie znam. Jednak o tym, że mój brat działa w biznesie, nigdy nie ukrywałem. Tu nie było żadnych tajemnic - stwierdził minister. 

Pytany, dlaczego przed objęciem stanowiska wiceministra nauki pozbywał się udziałów w spółkach, min. Łukasz Szumowski odparł, że od 2008 roku ma rozdzielność majątkową z żoną. - Nie chciałem być zaangażowany w jakiekolwiek przedsięwzięcia prywatne, pełniąc funkcje publiczne. Już raz miałem przykre doświadczenia ze wspólnikiem, który okazał się być nierzetelny. W biznesie takie sytuacje mogą się zdarzyć i niestety się zdarzają - powiedział.

Piramida finansowa zamiast kliniki kardiologii

Minister był także zapytany o prowadzenie interesów z Danielem O. i firmą Necor, która zamiast wybudować klinikę kardiologii, stworzyła piramidę finansową. O sprawie informowało OKO.press. Daniel O. w 2018 roku został aresztowany pod zarzutem kierowania grupą przestępczą, prania pieniędzy oraz wielomilionowych oszustw. 

- Jestem jak wielu innych poszkodowanym w tej sprawie. Człowiek, o którego pan pyta, miał zapewnić finansowanie dla spółki, w którą ja i moi koledzy lekarze włożyliśmy wiele pracy i… nigdy tych pieniędzy nie zobaczyliśmy. Biznes nigdy nie wypalił i wiele pracy poszło na marne. Niestety ktoś, kto obiecuje złote góry, może się okazać niewiarygodny. To było bolesne doświadczenie biznesowe - stwierdził minister Łukasz Szumowski. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM