Okrągły stół w Senacie w sprawie wyborów prezydenckich. Suski: Idziemy, będąc dobrej myśli
Sejm uchwalił w miniony wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w tych wyborach głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Ustawa w środę trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.
W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Lewicy odbyły się rozmowy - w ramach okrągłego stołu - dotyczące wyborów prezydenckich, z udziałem polityków wszystkich klubów - PiS, KO, KP-PSL, Lewicy oraz koła Konfederacji. Politycy umówili się na kontynuację dzisiaj na godz. 14. Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) potwierdziła, że Senat na tym spotkaniu będzie reprezentowany przez marszałka Tomasza Grodzkiego i wicemarszałków z każdej opcji politycznej. - Lewica dążyła do tego, aby okrągły stół ws. wyborów był kontynuowany w Senacie, bo teraz w Senacie jest ustawa - podkreśliła.
Poseł PiS Przemysław Czarnek poinformował, że oprócz niego w okrągłym stole jego klub będzie reprezentował także poseł Marek Suski i wicemarszałek Senatu Marek Pęk. - Idziemy na to spotkanie, będąc dobrej myśli. Mamy nadzieję, że dzięki temu prace w Senacie będą sprawniejsze, że nie będzie tak, jak dotychczas, gdy prace były blokowane przez marszałka Grodzkiego i większość senacką. Wszystkie propozycje, które będą poprawiać sytuację, jesteśmy w stanie przyjąć - powiedział przed spotkaniem Suski.
Przypomnijmy, Senat przy uchwalaniu poprzedniej wersji ustawy - zakładającej wyłącznie głosowanie korespondencyjne- wykorzystał praktycznie cały przysługujący mu czas do analizowania ustawy.
Opozycja ze swoją reprezentacją
Koalicję Obywatelską będzie reprezentował poseł Robert Kropiwnicki, który uczestniczył także w ubiegłotygodniowej edycji rozmów. Oprócz Morawskiej-Staneckiej z klubu Lewicy w obradach będzie uczestniczył także szef klubu Krzysztof Gawkowski oraz wiceprzewodniczący Krzysztof Śmiszek. Gawkowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że przedstawi konkretne rozwiązania legislacyjne wraz z harmonogramem, jak je wprowadzić. Z klubu Koalicja Polska PSL-Kukiz15 w spotkaniu będą uczestniczyć najpewniej prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Stanisław Tyszka, ale też wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. Przewodniczący Konfederacji Jakub Kulesza przekazał PAP, że na spotkaniu będzie też przedstawiciel jego koła. Ostatnio był nim Janusz Korwin-Mikke.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę ws. wyborów prezydenckich do trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Marszałek zapewnił, że Senat będzie pracował nad ustawą intensywnie. Posiedzenie komisji planowane jest na czwartek.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- "Z 40 jeńców Rosjanie wykastrowali ponad połowę". Polscy ratownicy idą w ogień Putina
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- PiS wycofuje się z "podatku od zbiórek". Morawiecki: Dałem jasne dyspozycje
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"