Po aferze w Trójce dziennikarka cytuje polityka PiS: "Zaraz zaczną się spadki, bo ludzie mają dość tej propagandy"

- Może coś w tym jest, że ta propaganda staje się coraz bardziej widoczna i poszła w ekstremalnym kierunku. Być może wyborców męczy - w ten sposób Dominika Długosz z newsweek.pl komentowała w TOK FM słowa, jakie usłyszała od jednego z polityków PiS.
Zobacz wideo

Sprawa dotycząca radiowej Trójki i piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" zdominowała w ostatnich dniach sporą część doniesień medialnych. Dzień po tym, jak utwór wygrał Listę Przebojów Trójki kierownictwo stacji zdecydowało o unieważnieniu głosowania, a dziennikarzom ją przygotowującym zarzuciło manipulację. W efekcie z pracą w Trójce rozstało się wielu związanych z nią przez lata ludzi, w tym Marek Niedźwiedzki, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz czy Piotr Kaczkowski. O tym, jak to się ma do sytuacji przedwyborczej w Polsce, w audycji Piotra Kraśki rozmawiali komentatorzy: Dominika Długosz z newsweek.pl i Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

"Wystarczy być" Andrzeja Dudy

Jacek Nizinkiewicz w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę, że prezydent w ostatnim czasie milczy w najważniejszych sprawach. - Funkcjonuje, ale poza merytorycznymi problemami, nie ma go ws. protestu przedsiębiorców, filmu Sekielskich [w sobotę premierę miał film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" o tuszowaniu przestępstw seksualnych na dzieciach popełnianych przez księży - red.], sprawy w Trójce - wyliczał Bogusław Chrabota. Jego zdaniem to strategia, która wydaje się racjonalna, ale w efekcie może się okazać zabójcza. - Utrzymanie elektoratu to unikanie kontrowersyjnych tez, odsuwanie się od problemów, żeby nie polaryzować stanowisk w ramach grupy poparcia. A ta grupa wynosi teraz ok. 40 proc. Tego się boi jego sztab - stąd strategia "Wystarczy być" - analizował redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Dominika Długosz stwierdziła jednak, że sam Andrzej Duda nie musi zajmować się kampanią wyborczą, bo zrobią to za niego zaprzyjaźnione media. - On może sobie pojechać do lasu na spacer bez maseczki, może się spotkać z osobami, które z nim nie mieszkają - bez maseczki. Jako głowa państwa - wyliczała, dodając, że relacje znajdują się potem w sprzyjających prezydentowi mediach.

Dziennikarka zacytowała również słowa, które usłyszała niedawno od jednego z polityków PiS: Zaraz zaczną się spadki, bo ludzie mają dość tej propagandy. - Może coś w tym jest, że ta propaganda staje się coraz bardziej widoczna i sprawa Trójki pokazała, że poszła w ekstremalnym kierunku. Być może wyborców męczy - dodała. 

Trójka spadła Trzaskowskiemu z nieba

Ale kontekst sprawy Trójki ma znaczenie również dla innego spośród kandydatów na prezydenta. Dominika Długosz wskazywała na zbieżność czasową zamieszania wokół LP3 z prezentacją nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej. Wyliczała, że w piątek przedstawiony został w tej roli Rafał Trzaskowski, a chwilę potem zaczyna się problem dotyczący piosenki Kazika. - Historia rozwija się przez cały weekend i trwa nadal. I już w weekend kandydat KO agresywnie atakuje media publiczne i mówi, że trzeba je zmienić. To wszystko może się skleić w świadomości wyborców, że mamy oto kandydata, który będzie walczył z cenzurą, która się objawiła w Trójce - analizowała dziennikarka. 

I choć jej zdaniem gra nie toczy się o rząd dusz, bo słuchalność Trójki w ostatnim czasie sięgała ledwie 5 proc., to do wielu ludzi dotrze informacja o próbie cenzurowania rzeczywistości. A Chrabota szedł dalej, wskazując, że o wynikach wyborów często decydują głosy kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy wyborców. - To mogą być ci ludzie, którzy słuchali Trójki - wskazał. Jego zdaniem sprawę śledzą nie tylko aktualni słuchacze, ale też ci, którzy od niej odeszli wiele lat temu lub słuchali jej w dzieciństwie. I do nich wszystkich ilustracja tego, co się w stacji dzieje, dotrze jako fragment większej całości.

- To ilustruje metody, które weszły w krwiobieg ludzi władzy w mediach publicznych. Ja naprawdę wątpię, żeby Jarosław Kaczyński lub ktoś z jego najbliższego otoczenia zadzwonił do pana Kowalczewskiego [Tomasz Kowalczewski jest dyrektorem Trójki - red.] mówiąc: kolego, no ten numer mnie denerwuje i dobrze by było, żeby go nie było. Nie, to było nadwrażliwe zachowanie władz radia publicznego, które pokazało skrajny oportunizm tej organizacji - mówił redaktor. 

Posłuchaj całej dyskusji komentatorów, a w niej m.in. dwugłos o tym, czy Rafał Trzaskowski ma szansę na II turę i zwycięstwo w wyborach prezydenckich, kto ma z nim problem, a także o stylu, w jakim KO wymieniła kandydatkę na kandydata:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (70)
Afera w Trójce a szanse Andrzeja Dudy. Dziennikarka cytuje polityka PiS: Zaraz zaczną się spadki
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 24 razy 20

  Czabańskiemu, Glińskiemu, Kamińskiej, Kowalczewskiemu czy Rogalskiemu, bolszewickiej propagandy nigdy dość!!!

 • szaja25

  Oceniono 19 razy 15

  No, ale ktoś tych bolszewików dwa razy wybrał. Za jakiś czas i tak nikt się nie przyzna:)

 • a8ucewiczz

  Oceniono 16 razy 14

  Do Maliniaka dotarło w końcu, że przegra te wybory. Duda, jesteś skończony błaźnie, Trybunał Stanu i paka,

 • lew1313

  Oceniono 18 razy 14

  Pisowski elektorat może się trochę wykruszy, ale należąca do tej partii ferajna jest już tak impregnowana na skandale, że ich już nic nie ruszy. Bo tam aż się roi od ludzi miałkich, podłych, umysłowo i cywilizacyjnie zacofanych, cynicznych, aroganckich, butnych, itd., itp.
  Wystarczy popatrzeć na oportunizm pisuarskich posłanek i posłów - podnoszą łapę grzeczniutko zawsze tak, jak mają przykazane, zupełnie nie zastanawiając się nad moralnością, własną wolą czy honorem. To bezkształtna masa, niemająca już niczego wspólnego z człowieczeństwem, to miernej jakości klony.

 • gmot_ka

  Oceniono 15 razy 13

  "Ja naprawdę wątpię, żeby Jarosław Kaczyński lub ktoś z jego najbliższego otoczenia zadzwonił do pana Kowalczewskiego"

  Czytam biografie hitlera. Co się u nas dzieje to lekcja historii na żywo.

 • kataryniarski

  Oceniono 15 razy 13

  Żeście sobie sami, CHAMY, w kolano strzelili :D

  I nawet 'rapujący' Duda wam nie pomoże :D

 • sailor2016

  Oceniono 15 razy 13

  Niestety trzeba będzie w życiu publicznym zrobić depisyzacje. Żadnej grubej kreski.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 15 razy 11

  Chore media państwowe w chorym państwie. Wszyscy możemy to chore państwo uratować. Wystarczy pokonać strach i pójść głosować na opozycję. WyPAD 2020!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX