Kiedy wybory prezydenckie? Morawiecki podał konkretną datę

Wybory prezydenckie planujemy na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany ze względu na upływającą kadencję obecnego prezydenta - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

- Chcemy wypełnić nasze obowiązki konstytucyjne i przeprowadzić te wybory zgodnie z konstytucją i dzisiaj planujemy zrobić to na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany, ponieważ potem do 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta i z terminów, które potem wynikają z prawa mogłoby to oznaczać, że ogłoszenie ostateczne wyborów, czy zatwierdzenie wyborów przez Sąd Najwyższy przeciągnęłoby się poza ten termin - powiedział w czwartek premier Morawiecki.

Kiedy będzie opublikowana uchwała PKW?

Szef rządu był pytany, kiedy zostanie opublikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej dotycząca wyborów prezydenckich. - Tutaj dokonują się na pewno analizy, które są ważne po to, żeby wiedzieć dokładnie, czy w obecnych okolicznościach, już teraz jest ten moment, żeby ta uchwała mogła zostać opublikowana - odpowiedział premier.

Morawiecki ocenił też, że stanowisko opozycji dotyczące organizacji wyborów prezydenckich jest niespójne.

- Tutaj działaliśmy ze względu na działania opóźniające, tak trzeba wprost powiedzieć, Senatu w niepewnym reżimie prawnym, w niepewnym systemie prawnym, chcieliśmy te wybory przeprowadzić, opozycja nie chciała przeprowadzać tych wyborów. Dzisiaj z kolei mówią, że w ogóle nie ma żadnego problemu również w zbieraniu podpisów czy (...) w wyborach takich tradycyjnych - stwierdził.

Przypomnijmy, w podjętej 10 maja uchwale PKW stwierdziła, że w wyborach prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja br. brak było możliwości głosowania na kandydatów. Jednocześnie podkreślono, że marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów.

Wybory mieszane

Sejm uchwalił nową ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. we wtorek 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r., jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia, czyli tzw. tarczy 2.0 - wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

Ustawa 13 maja trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni. W czwartek ustawą zajęły się senackie komisje.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Wybory prezydenckie 28 czerwca? Morawiecki: tak planujemy
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Polska, jako konstytucyjne państwo europejskie,

  miała swoje "pięć minut" w latach 2004 - 2015.

  Teraz jet to już wydmuszka rządzona przez zorganizowaną

  grupę mafijną pod szyldem Cosa Nostra.

  Polski już nie ma ! ! ! ! ! !

  To XVIII w polska przedrozbiorowa.

  Każdy w swoją stronę szarpie "sukno",

  aby mu w ręce jak najwięcej z niego zostało...

 • martianenvoy

  Oceniono 1 raz 1

  Kto nie czytał jeszcze "Morawieckiego i jego tajemnice" Tomasza Piątka - gorąco polecam. Póki nie jest za późno.

 • stef0909

  Oceniono 2 razy 0

  Dokładnie przekazał datę....kulawy deweloper zadecydował ..amen🤣

 • nioma

  Oceniono 2 razy 0

  I bardzo dobrze, mamy się już czego trzymać. Widać, że premierowi zależy żeby się to wszystko już ułożyło i wybory odbyły

 • xt-s

  Oceniono 1 raz -1

  Mamy już sytuancję, że Partia I Rząd rządzą i nawet nie próbują udawać, że o dacie wyborów nie decyduje rząd, tylko organy konstytucyjnie, które przecież tylko przystawią pieczątkę i podpiszą się pod tym, co Pierwszy Sekretarz zarządzi, a jej rzecznik Morawiecki ogłosi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX