Kurski w TVP już nie przeszkadza Dudzie? "Od kierunków zarządu telewizji są inne organy, nie prezydent"

- Andrzej Duda przecież nie wyznacza kierunków zarządu telewizji publicznej. Od tego są inne organy państwa - stwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany o plany ponownego powołania Jacka Kurskiego na prezesa TVP. Jeszcze w marcu to Andrzej Duda miał negocjować z prezesem PiS usunięcie Kurskiego ze stanowiska.
Zobacz wideo

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ogłosił głosowanie nad powołaniem Jacka Kurskiego do zarządu Telewizji Polskiej, a wniosek o poszerzenie zarządu i powołanie w jego skład Kurskiego wystosował p.o. prezes TVP Maciej Łopiński. Głosowanie będzie miało charakter korespondencyjny, na które - zgodnie z regulaminem - członkowie RMN mają dwa dni. A to może oznaczać, że po marcowym odejściu z fotela prezesa telewizji publicznej Jacek Kurski znów powróci do kierowania anteną.

W marcu orędownikiem usunięcia Kurskiego ze stanowiska był prezydent Andrzej Duda. Media rozpisywały się o jego rozmowach z prezesem PiS, toczonych w kontekście sejmowych prac nad ustawą przekazującą mediom publicznym 2 mld zł tylko w tym roku. 

Dziś jednak rzecznik prezydenta deklaruje, że Andrzej Duda "przecież nie wyznacza kierunków zarządu telewizji publicznej". I dodaje w telewizji wPolsce.pl, że "od tego są inne organy państwa".

To, co dzieje się obecnie wokół TVP, komentował m.in. lider PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. - Andrzej Duda powinien zastanowić się nad rezygnacją z kandydowania na urząd prezydenta, bo to Jacek Kurski jest ważniejszy dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a to jego zdanie się liczy - stwierdził. W ostatnią sobotę Rafał Trzaskowski, który tydzień temu został ogłoszony nowym kandydatem KO na prezydenta, stwierdził, że po objęciu urzędu będzie chciał doprowadzić do powstania nowej telewizji publicznej "bez TVP Info, bez <Wiadomości>".

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy abonamentowej dotyczącą przekazania 2 mld złotych TVP i Polskiemu Radiu. Wcześniej Jacek Kurski ogłosił, że rezygnuje z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Podkreślił w liście do prezydenta, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa. Ale jednocześnie zaznaczał, że o wielu aktywnościach prezydenta nie byłoby szerzej wiadomo, gdyby nie TVP. Na jego miejsce Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki prezesa Zarządu.

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r. do początku marca. Na jego miejsce Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki prezesa Zarządu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Jacek Kurski znów prezesem TVP? Rzecznik prezydenta komentuje
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko wam postkomuno przeszkadza, ja jestem zadowolony z kontrreakcji na zgrozenia plynace z obcych agentur medialnych.

 • zbag19

  Oceniono 3 razy -1

  Kiedy sondaże lecą trzeba zwrócić się do fachowca od kłamstw, oszczerstw, manipulacji; w końcu czyją zasługą było puszczenie filmiku Latkowskiego, odgrzanie afery znanej od kilku lat (opisywanej kilkukrotnie przez GW i Onet), wkręcenie w to tzw. celebrytów a jak twierdzi (kolejna twarz "dobrej zmiany") Karnowski - również Tusk za tym stoi.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy -1

  <Andrzej Duda "przecież nie wyznacza kierunków zarządu telewizji publicznej">- a na jakim polu te kierunki wyznacza? bo w hip-hopie też raczej ni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX