"Efekt Trzaskowskiego" przebudził wyborców KO? Kowal: Ludzie dzwonią, wstąpiła w nich wiara

- Rafał Trzaskowski jest na tym boisku od tygodnia i przez ten tydzień zrobił już dużo. Widać poruszenie wśród obywateli - mówił w "Wywiadzie politycznym" w TOK FM Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz wideo

Kandydatura Rafała Trzaskowskiego została ogłoszona dokładnie tydzień temu - tuż po tym, jak o rezygnacji z udziału w wyborach prezydenckich poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska. Ten tydzień Paweł Kowal ocenia jako udane nowe otwarcie. Jak mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką, widzi to po tym, co dzieje się w jego biurze poselskim.

- Ludzie dzwonią, wstąpiła w nich wiara, nadzieja na zmianę. Widzą, co się dzieje wokół tych wyborów, co się dzieje z Trójką [chodzi o sprawę anulowania notowania Listy Przebojów, które wygrała piosenka Kazika, co doprowadziło do masowych odejść dziennikarzy ze stacji - red.], boją się cenzury, powrotu starego, widzą to, co dzieje się w resorcie zdrowia - wyliczał poseł KO.

Zdaniem Kowala, Rafał Trzaskowski dostał możliwość restartu i odbicia w kampanii m.in. dlatego, że prezentowany przez niego program został "dostosowany do sytuacji". - Położenie nacisku na prawa obywatelskie, głęboki ukłon w stronę samorządów - wskazywał Kowal.

Warto jednak dodać, że w ostatnim sondażu Kantar Rafał Trzaskowski w drugiej turze przegrywa z prezydentem Andrzejem Dudą - podobnie zresztą jak wszyscy inni kandydaci. 

Wybory prezydenckie "obok konstytucji"

Paweł Kowal komentował również toczące się prace nad ustawą wprowadzającą hybrydowy model przeprowadzenia wyborów prezydenckich - częściowo w lokalach wyborczych, a częściowo w formule korespondencyjnej. Jego zdaniem jest chyba zgoda ponad podziałami na to, by wybory odbyły się "trochę obok konstytucji i Kodeksu wyborczego".

- Jeżeli się już wszyscy decydujemy na to, że trzeba przeprowadzić te wybory trochę poza regulacjami konstytucji i Kodeksu wyborczego, to przynajmniej zróbmy to porządnie. A ten ich [PiS - red.] pośpiech, żeby utrzymać kadencję Andrzeja Dudy wydaje mi się czymś niewyobrażalnym - wskazywał. I podawał przykłady sposobu procedowania partii rządzącej w Sejmie: przysyłanie regulacji pół godziny przed głosowaniem czy wprowadzanie autopoprawek, który potem nikt nie czyta, bo nie ma na to czasu.  

Dopytywany, czy ta świadomość, że wybory są nie w pełni konstytucyjne, nie przeszkadza opozycji w startowaniu w nich, odpowiedział: "Opozycja ma przekonanie, że trzeba wystawić kandydata i trzeba wyjść na boisko do gry bez butów - my gramy boso, oni grają w korkach". 

Posłuchaj całej rozmowy:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Wybory prezydenckie 2020. Paweł Kowal o kampanii Rafała Trzaskowskiego i "nadziei na zmianę"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Wrace ten sam duch z czasow gdy opozycja miala prawo do lamania kazdego prawa kazdej ustawy, ze wspomne schowaj babci dowod na co jest odpowiedni paragraf w ustawie wyborczej podobnie jak te wybory, ktore sa konstytucyjnie bezprawne bo ttermin na ich rozpisanie minal wlasnie dzisiaj. Konstytucja wyraznie opisuje terminy wyborcze i kazdy kto przylozyl reke lub nawolywal do zlqmania konstytucji pod TS rowniez i Pan Panie Gownin. Przed 2015 mielismy panstwo bezprawia przykladow setki ale wspomne o nawolywaniu premiera do nieplacenia abpnamrntu TV, szef wszyztkich szefow nie tyl,ko ze zlamal ustawe to podlega gosdpodarczemu prawu karnemu za dzialanie przeciw interesom spolki. To rudokudly stoi za tym kolejnym cyrkiem z wyborami podmiana babiny na picusia glansucia ktory mowi cos o solidarnosci jednoczesnie walczac o likwidacje janosikowego. To jest zaklamane ze to rece opadaja jednego dnia wystaruje drugiego dnia nie wystartuje w zasadzie nie poeodu by zadwac im jakiekolwiek pytania bo to nie ma zadnego sensu tyo ludzi wprost o korzeniach esbeckich nauczeni w domu klam klam i nawet jak ci zlapia za reke klam

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 1

  No faktycznie, festiwal narcyzmu Trzaskowskiego wrecz powala. Szkoda , ze nie byl taki madry , gdy to Wisly splywala "Traszkowianka".

 • miloz1

  Oceniono 7 razy 1

  Niech tylko ruszy fachowa kampania prowadzona przez speców z PO to notowania pana Rafała ruszą z kopyta jak niegdyś u Bronka i Gośki.

 • xt-s

  Oceniono 5 razy 1

  Nadzieja na zmianę (dobrą zmianę) to wstąpiła chyba w Kowala. Trudno mi było sobie wyobrazić gorszego nominata PO. I choć wiele razy głosowałem na PO, no na tego pacana z penością nie zagłosuję. Głosowanie na "mniejsze zło" nie jest lepsze od tego, że Duda zostanie prezydentem, ale ja palca do tego nie przyłożę. Podoba mi się filozofia Kazika: ponieważ nie znoszę Dudy, to dam losowy głos na przypadkowage kandydata, bo żadnego z nich też nie uważam za dobrego kandydata na prezydenta. Ja wolę nie iść na wybory w ogóle. Bynajmniej nie z lęku przed wirusem, tylko z braku akceptowalnego kandydata.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  - Dzisiaj p. Duda z uwagi na bliskie związki PiS-u z o. Rydzykiem ; „bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” - ma również b. duże osobiste poparcie KK ! Natomiast p. Trzaskowski ze strony KK , będzie miał rzucane kłody No i Oczywiście ze strony PiS-u ! Musi inteligentnie prowadzić kampanię – nie wchodzić w pyskówki , Jego znaczącą przewagą jest nienaganna przeszłość i doświadczenie w polityce krajowej i zagranicznej , które powinny mu zapewnić zwycięstwo !

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Do wyborów jeszcze im Trzaskowski krwi napsuje. Już widoczna wyraźna nerwowość, prezydenta gdzieś schowali w ostrym cieniu mgły, a naczelnik wezwał na dywanik wierchuszkę. Będzie się działo. Kurski znowu w prezydium TVPiS z naostrzonymi świeżo zębami chwyci się każdego sposobu, żeby Trzaskowskiego obrzucić błotem. Co w tym śmiesznego? Ano to, że powrót Kurskiego to pokazanie, na jakiej pozycji w kraju jest prezydent. Obecny. Kandydat na prezydenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX