Łukasz Szumowski będzie "drugim Banasiem"? "Tego człowieka nie da się obronić"

Wokół spraw ministra zdrowia pojawiają się kolejne znaki zapytania. Moim zdaniem on będzie drugim Banasiem, bo to już widać, że tego człowieka się nie da obronić - przekonywała w TOK FM Joanna Mucha z PO.
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat - Marcin Szumowski. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments. W czerwcu 2017 roku, kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Szumowski miał pozbyć się udziałów w spółkach, które następnie przejęła jego żona - Anna. Najwięcej, jak podaje gazeta, warte były udziały Szumowskiego w spółce Vestera, czyli 87 tysięcy udziałów, wartych 4 mln 390 tys. złotych. Spółka Szumowski Investments jest jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics, której prezesem jest Marcin Szumowski. Według ustaleń "Faktu", w latach 2017-2020 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dominika Wielowieyska, prowadząca "Wybory w TOK-u" przypomniała, że ustawa o jawności majątków rodzin najważniejszych urzędników państwowych - którą obiecywał  Jarosław Kaczyński - od siedmiu miesięcy tkwi w Trybunale Konstytucyjnym, skierowana tam przez prezydenta Andrzeja Dudę. Joanna Mucha, posłanka PO, przekonywała, że rządząca większość nie doprowadzi do tego, że ustawa wejdzie w życie. – Do tego trzeba być uczciwym. Nie zrobicie tego, bo na jaw wyjdą majątki żon Morawieckiego czy Szumowskiego. Wokół spraw ministra zdrowia pojawiają się kolejne znaki zapytania. Moim zdaniem on będzie drugim Banasiem, bo to już widać, że tego człowieka się nie da obronić – wskazywała Mucha.

Przypomnijmy, Marian Banaś to skonfliktowany z rządem były minister finansów, a obecnie szef NIK. We wrześniu stacja TVN podała, że prezes NIK zaniżał w oświadczeniach majątkowych dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami wynajmującymi w kamienicy pokoje na godziny. Szef NIK od samego początku nie przyznawał się do zarzutów i zapewniał, że o swoje dobre imię jest w stanie walczyć w sądzie. Nie poddał się naciskom ze strony PiS, by ustąpić z funkcji. 

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski i wiceminister aktywów państwowych, odpowiadał, że jest zwolennikiem jawności w życiu publicznym. – Sytuacja majątkowa wszystkich osób, które pełnią funkcję publiczne, powinna być jasna. Ja wierzę ministrowi Szumowskiemu, PO atakuje go teraz w sposób bezpardonowy – powiedział Kowalski i dodał, że oczekuje, aby "standardy" jawności obowiązywała wszystkich. – To dlaczego Jerzy Owsiak nie wykonuje wyroku sądu i nie pokazuje dokumentów z WOŚP, w którym widać, że z dorobku fundacji korzystna jego rodzina. Przecież WOŚP jest finansowany przez Polaków. Dlaczego Owsiak nie pokazuje przepływów finansowych u siebie. Zasady transparentności powinny dotyczyć wszystkich – powiedział Kowalski.

Mucha odparła, że minister powinien najpierw pilnować swoich finansów, a dopiero potem rozliczać innych. - W 2014 roku zarobił pan 26 tys. zł z siedmiu różnych źródeł. Tak wynika z pana oświadczeń majątkowych. Potem zaczął pan zasiadać w zarządach spółek Skarbu Państwa i zarobił pan tam miliony – mówiła Mucha. Kowalski odpowiadał, że "jest dumny ze swojej pracy" i nie ma sobie nic do zarzucenia.

Z kolei Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL, zaapelował, aby sprawy Szumowskich zbadała Najwyższa Izba Kontroli. – Ostatnio wydaje się być dość dokładny w swoich poczynaniach – powiedział Bartoszewski. Magdalena Biejat z Lewicy dodała, że także liczyć na kontrolę NIK. - Nawet jak by nie było kryzysu koronawirusa to kluczowe jest,  żeby ludzie mieli zaufanie do rządzących. Osoby na świeczniku powinny być krystaliczne czyste. Te sprawy trzeba rozliczyć – podkreśliła Biejat.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (182)
Szumowski będzie "drugim Banasiem". "Tego człowieka nie da się obronić"
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 52 razy 48

  Co by nie mówić , kacza szajka umie robić kasę ... A motłochowi przeszkadzały ośmiorniczki ...

 • lubicz56

  Oceniono 51 razy 47

  WOSP jest finansowany dobrowolnie i jawnie z prywatnych i opodatkowanych zarobków oraz oszczędności Polaków. Firmy Szumowskiego są wspierane milionami z budżetu i trudno mówić tutaj o jawności. Logika pana Kowalskiego pozostawia sporo do życzenia.

 • sector23

  Oceniono 42 razy 36

  Drugim Banasiem?! Bez żartów ale tandetny burdel i kilka chachmętów Banasia z nieruchomościami, oświadczeniami majątkowymi i lewą kasą to niewinne figle małej harcerki w porównaniu z brutalnym niczym prawy prosty Tysona rympałem Szumowskiego, wyciskającego ze zdychającego budżetu setki milionów na lipne dotacje i goofniane maseczki.

 • werner53

  Oceniono 39 razy 35

  Banas w porownaniu z Szumowskim to pikus. Zaledwie pare milionow, a nie kilkaset milionow jak u Szumowskiego. Gawloskiego jedyne bez dowodow, jedynie w oblicczu pomowien w areszcie wydobywczym osadzili. Twoj bol jest lepsszy niz moj. Cala Polska siedzi po pachy w kaczynskim szambie. Czego sie nie dotknac to pisie gowno sie lepi.
  Musimy wygrac te wybory. Trzaskowski for president!

 • qwertura

  Oceniono 29 razy 27

  Przecież cała ta republika jest banasiowa.

 • zbag19

  Oceniono 30 razy 26

  Jerzy Urban - czołowa postać propagandy w czasach Gierka i Jaruzelskiego powiedział, że "Władza zawsze się wyżywi" ; ale tamte przewały to był delikatny i kulturalny żłobek w porównaniu z tym co teraz się dzieje ; wiadomo Kraj bogatszy to można go mocniej i bezczelniej okradać.

 • getz54

  Oceniono 25 razy 23

  Z powodu przekrętów rodziny Szumowskich nawet deszcz nie będzie padał. Najpierw trzeba by było posadzic w pierdlu don Jarosława, za brutalne okradzenie austriackiego biznesmena i wyłudzenie łapówki 50 000,- zeta. To po pierwsze. Po drugie sprawdzic dokładnie spółkę ,,Srebrna,, jej konta bankowe, przepływy finansowe, udziałowców,
  prokurentów, bo to chyba największa pralnia jest w tej części Europy. Niewykluczone ze pierze tez kasę Putina i rosyjskich oligarchów. PiSaNostra za kilka tygodni po wyborach, po wybraniu Dudy, pozostanie juz bezkarna po wsze czasy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 22

  pisiorom nie przeszkadza to że rzad kradnie na potęgę...u nich to normalne... problem wybuchnie wtedy jak się przestana z Edkami z zadupia, dzielić lupami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX