Trzaskowski złoży z żoną oświadczenie majątkowe. "Ukrywanie nie buduje zaufania"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że wraz z żoną złoży oświadczenie majątkowe. Dodał też, że przedstawi projekt ustawy o jawności w życiu publicznym i wyraził nadzieję, że dzięki "publicznej presji" coraz więcej polityków ujawni swoje majątki.
Zobacz wideo

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy podkreślał, że uczciwość i przejrzystość w działaniu polityków są podstawą zaufania do państwa polskiego. - Jeżeli wszyscy oczekujemy, że państwo ma być obdarzane przez obywateli szacunkiem, musimy to zaufanie budować - wskazał.

- Dlatego ja dzisiaj składam swoje oświadczenie majątkowe wraz z żoną, gdzie pokazuję cały swój majątek. Miejmy nadzieję, że presja publiczna na wszystkich tych, którzy do dzisiaj używali wszystkiego rodzaju wykrętów, kruczków prawnych, żeby całego swojego majątku nie pokazać, będzie w Polsce wzrastała po to, żeby właśnie budować zaufanie do władzy publicznej - mówił.

Jawne majątki

Trzaskowski przyznał przy tym, że "nie ma nic zdrożnego" w samym w fakcie, że premier Mateusz Morawiecki czy minister zdrowia Łukasz Szumowski są "bardzo majętnymi ludźmi". - Natomiast i pan premier Morawiecki, i pan minister Szumowski, powinni pokazać cały swój majątek - powiedział. Przypomnijmy, w ubiegłym roku "Wyborcza" donosiła, że Morawiecki zakupił po preferencyjnych cenach działki od Kościoła, a potem w oświadczeniu majątkowym przepisał je na żonę. Podobne doniesienia o przepisanym majątku pojawiają się też wobec Szumowskiego. 

- Składaliśmy rok temu ustawę w Sejmie, pojawił się również projekt partii rządzącej, niestety projekt trafił do Trybunału Konstytucyjnego, pan prezydent nie wykorzystał okazji do tego, żeby ustawę o jawności w życiu publicznym podpisać - mówił Trzaskowski.

Zdaniem Trzaskowskiego obecnie wszystkie instytucje kontrolne w państwie są "sparaliżowane i upolitycznione". - Tak dalej być nie może, dlatego ja się dzisiaj spotykam z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim po to, żeby przedstawić projekt ustawy o jawności w życiu publicznym. Nowa polityka musi być oparta o zaufanie do władzy publicznej i to jest naszym celem - podkreślił prezydent stolicy.

DOSTĘP PREMIUM