W Izraelu odkryli potencjalny lek na koronawirusa. Ma być testowany na zwierzętach

Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 - podała we wtorek telewizja Keszet 12, nazywając to "przełomem w walce z koronawirusem". Ich skuteczność testowana będzie na zwierzętach.
Zobacz wideo

O badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Biologicznych w Nes Cijona pod Tel Awiwem poinformowało we wtorek izraelskie ministerstwo obrony. Jedną z testowanych substancji jest pochodna eliglustatu (Cerdelga), który jest stosowany m.in. w Polsce u pacjentów z chorobą Gauchera, a drugi lek jest w zaawansowanym stadium zatwierdzania w USA.

W trakcie badań przeprowadzonych przez Instytut w Nes Cijona okazało się, że pochodne tych dwóch leków doprowadziły do znacznego zmniejszenia replikacji koronawirusa, co w efekcie zapobiegło uszkodzeniu komórek po ich zakażeniu. Do tej pory leki były testowane na kulturach komórkowych.

"Ponieważ wirusy są całkowicie zależne od mechanizmów wewnątrzkomórkowych, muszą przenikać przez błony komórkowe podczas swojego cyklu życiowego i są przez to zależne od procesów obejmujących dynamikę błony" - piszą autorzy badań pod przewodnictwem dra Ejnat Witner i dra Tomera Israeliego. "Dlatego w badaniu sprawdziliśmy, czy synteza glikosfingolipidów, biologicznie aktywnych składników błon komórkowych, może mieć działanie przeciwwirusowe" - wyjaśniają.

Leczenie Covid-19 za pomocą zatwierdzonych już w przypadku innej choroby leków może być rozwiązaniem szybszym w porównaniu do czasu, jaki zajmują rygorystyczne testy, które muszą przechodzić nowe farmaceutyki - zaznaczyło w oświadczeniu ministerstwo. Jak podkreślono, leki na etapie badań in vitro okazały się skuteczne także przeciwko kilku szczepom wirusów z różnych rodzin, w tym wirusom grypy i gorączki Zachodniego Nilu.

W chorobie Gauchera w wyniku znacznego niedoboru lub braku jednego z enzymów, odpowiedzialnego za rozkład lipidów, dochodzi do odkładania się ich w narządach wewnętrznych. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, uważana za bardzo rzadką (1 na 50-100 tys. urodzeń), jednak o wiele częstszą wśród Żydów Aszkenazyjskich (1 na 450 urodzeń).

Na świecie na koronawirusa zachorowało już ponad 5,5 mln osób - z tego wyzdrowiało ponad 2,2 mln, a zmarło blisko 350 tysięcy. W Izraelu potwierdzonych przypadków jest blisko 17 tysięcy, zgonów - ponad 280.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM