Prezydent zachwala przekop Mierzei Wiślanej. "Marnotrawstwo" odpowiadają protestujący ekolodzy

- Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, niezależności i wolności - mówił Andrzej Duda. Wizycie prezydenta, któremu towarzyszył premier Mateusz Morawiecki, towarzyszył protest ekologów.
Zobacz wideo

Andrzej Duda podkreślił, że budowa kanału żeglugowego w tym miejscu ma dać żeglarzom i Polsce suwerenność i wolność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego". - Jesteśmy dziś na terenie jednej z największych inwestycji, która ma otworzyć Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe inwestycje gospodarcze, na nowe kontakty handlowe, na nowe możliwości - powiedział prezydent.

Przypomniał, że to inwestycja, która zapowiedział Jarosław Kaczyński jako premier w 2007 r. - Potem, kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona. Przez 8 lat rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspomniała, nie realizowała jej, nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań. Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2015 r., a ja zostałem prezydentem, wróciliśmy do czynnej realizacji tego wielkiego zadania - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że "inwestycja ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, wzmacniania polskiej niezależności, wzmacniania polskiej wolności". - Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście, którym sami będziemy dysponowali - stwierdził prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że przekop to jeden z elementów planu wielkich inwestycji, które realizuje obecna władza. - My jesteśmy ambitni. Nie chcemy rezygnować z wielkich inwestycji, chcemy je kontynuować. Na przykład budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - wymieniał. I dodał, że wielkie inwestycje dają pracę, a to nie tylko w czasach pandemii, niezwykle ważne. - Na budowie przekopu pracuje 50 polskich firm, ci ludzie z tego utrzymują swoje rodziny. To są nasi rodacy! - mówił prezydent. 

Wizycie Andrzeja Dudy i towarzyszącego mu Mateusza Morawieckiego towarzyszył proste ekologów. Aktywiści z Obozu dla Mierzei Wiślanej przygotowali m.in. transparenty z napisami "Marnotrawstwo", "Szpitale nie kanał". 

TOK FM PREMIUM