Co z bonem turystycznym? Schreiber zapowiada "kompleksowy plan" dla całej branży jeszcze w tym tygodniu

- Pani premier zaproponowała pomysł i przedstawiła go opinii publicznej. Jest on w tym momencie w fazie analiz i konsultacji - mówił o bonie turystycznym Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości, który gościł w poniedziałkowym Poranku Radia TOK FM.
Zobacz wideo

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów prezydenckich z 10 maja została opublikowana w Dzienniku Ustaw, o czym poinformował w poniedziałek rano szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. W Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska pytała ministra Schreibera - dlaczego stało się to dopiero po trzech tygodniach, skoro jest obowiązek publikowania tego typu aktów "bezzwłocznie". - Wcześnie były różnego rodzaju analizy przeprowadzane. Zresztą sami niektórzy członkowie opozycji na początku, kiedy uchwała została przez PKW pokazana, krzyczeli, że tak nie powinno być, więc zostało to zbadane - mówił poseł Schreiber. - Uchwała została opublikowana i nie ma powodu, żeby robić w związku z tym jakąkolwiek awanturę - dodał.

Gdy redaktor Wielowieyska powiedziała, że taka zwłoka jest "bezprawna" - jej gość odparł zdecydowanie "to nieprawda". 

Kiedy otwarcie granic?

Dalej dziennikarka pytała ministra o to, kiedy zostaną otwarte granice naszego kraju, zamknięte w marcu z powodu epidemii. - Jak tylko to zostanie uznane za możliwe - odparł Schreiber. - To są sprawy, którymi zajmują się odpowiednie osoby. Temat jest oczywiście bardzo ważny i zdaję sobie sprawę, że dla części Polaków niezwykle istotny, ale nie mam do przekazania żadnej informacji - dodał.  

Pytany z kolei o bon turystyczny, który niedawno zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i o to, kiedy ta obietnica będzie zrealizowana - Schreiber powiedział: "myślę, że mamy do czynienia z pewnym drobnym nieporozumieniem". - Pani premier zaproponowała pomysł i przedstawiła go opinii publicznej. Jest on w tym momencie w fazie analiz i konsultacji. W weekend też odbywały się w tej sprawie ważne rozmowy. Myślę, że w tym tygodniu jeszcze pan premier będzie mógł przedstawić kompleksowy pomysł na to, w jaki sposób branży turystycznej chcemy pomóc, bo to tak naprawdę jest pomysł dla branży turystycznej - uściślił gość TOK FM.

Dominika Wielowieyska zauważyła, że pan prezydent Andrzej Duda bon turystyczny "już ogłosił jako sukces". - A pan dziś mówi, że tego bonu nie będzie? - dziwiła się dziennikarka. - Nie mówię, że tego bonu nie będzie. Mówię o tym, że będzie przedstawiony kompleksowy program przez pana premiera - odparł minister. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów co do tego planu. 

Dopytywany, czy premier Emilewicz popełniła błąd - mówiąc o bonie bez konsultacji z premierem - polityk powiedział: "nie mówię, że popełniła błąd, po prostu przedstawiła swój pomysł - ma do tego prawo". - Za chwilę on [ten pomysł - red.] będzie w jakiś sposób realizowany - dodał. 

Przypomnijmy, według zapowiedzi minister Emilewicz, celem bonów turystycznych o wartości 1 tys. zł jest wsparcie polskiej branży turystycznej. 90 proc. jego wartości miałoby zapewniać państwo, a 10 proc. pokryć mieliby pracodawcy. Otrzymać je mieliby ci pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Czytaj więcej na ten temat.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM