Kiedy wybory prezydenckie? Uchwała PKW ws. wyborów została opublikowana

Uchwała PKW ws. wyborów prezydenckich z 10 maja została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jak wyjaśniał szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, w sobotę wpłynęła ostatnia z ekspertyz, potwierdzająca możliwość opublikowania uchwały.
Zobacz wideo

- Dziś uchwała została opublikowana - przekazał w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. 

Prowadzący program Konrad Piasecki nie kryjąc zdziwienia, pytał, co się takiego stało, że rząd w końcu się na to zdecydował. - W sobotę otrzymaliśmy ekspertyzę, kolejną zresztą, potwierdzającą fakt taki, że można uchwałę opublikować. Jak wszyscy wiemy, sytuacja jest ekstraordynaryjna. Tego rodzaju uchwała wprost w Kodeksie wyborczym nie jest przewidziana. Chcieliśmy przeanalizować sytuację prawną, wszystkie jej konsekwencje, zostały zlecone stosowne analizy - tłumaczył polityk, zaznaczając, że ostatnia z analiz spłynęła właśnie w sobotę. Dziennikarz podkreślił, że opublikowanie uchwały zajęło rządowi 22 dni. - Macie pretensje do Senatu, że od 20 dni pracuje nad skomplikowaną materią ustawy o wyborach hybrydowych, natomiast wy przez 22 dni nie byliście w stanie opublikować prostej uchwały PKW i przeanalizować tego, w jaki sposób ją opublikować - podkreślił. 

W odpowiedzi Dworczyk stwierdził, że musi zwrócić uwagę na dwa aspekty publikacji uchwały PKW  - Pierwszy to zgodność z prawem, zgodność z obowiązującymi przepisami.Tak, żeby nie popełnić deliktu prawnego. A drugi aspekt jest taki, że gdyby ta uchwała została ogłoszona wcześniej, pani marszałek ogłaszałaby wybory w oparciu o ustawę korespondencyjną, a jak pamiętam wypowiedzi wielu polityków prominentnych opozycji, to chyba nikt nie chciał wyborów w oparciu o głosowanie korespondencyjne - mówił.

W niedzielę Cezary Tomczyk (KO) przekazał, że jego ugrupowanie złoży w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z brakiem publikacji uchwały PKW. Tomczyk stwierdził, że to premier "utrudnia dzisiaj w Polsce przeprowadzenie wyborów".

Wybory prezydenckie 2020

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana dopiero 1 czerwca. 

Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

13 maja ustawa trafiła do Senatu. Senackie komisje mają powrócić do jej rozpatrywania w poniedziałek.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM