Kiedy wybory prezydenckie? Uchwała PKW ws. wyborów została opublikowana
- Dziś uchwała została opublikowana - przekazał w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.
Prowadzący program Konrad Piasecki nie kryjąc zdziwienia, pytał, co się takiego stało, że rząd w końcu się na to zdecydował. - W sobotę otrzymaliśmy ekspertyzę, kolejną zresztą, potwierdzającą fakt taki, że można uchwałę opublikować. Jak wszyscy wiemy, sytuacja jest ekstraordynaryjna. Tego rodzaju uchwała wprost w Kodeksie wyborczym nie jest przewidziana. Chcieliśmy przeanalizować sytuację prawną, wszystkie jej konsekwencje, zostały zlecone stosowne analizy - tłumaczył polityk, zaznaczając, że ostatnia z analiz spłynęła właśnie w sobotę. Dziennikarz podkreślił, że opublikowanie uchwały zajęło rządowi 22 dni. - Macie pretensje do Senatu, że od 20 dni pracuje nad skomplikowaną materią ustawy o wyborach hybrydowych, natomiast wy przez 22 dni nie byliście w stanie opublikować prostej uchwały PKW i przeanalizować tego, w jaki sposób ją opublikować - podkreślił.
W odpowiedzi Dworczyk stwierdził, że musi zwrócić uwagę na dwa aspekty publikacji uchwały PKW - Pierwszy to zgodność z prawem, zgodność z obowiązującymi przepisami.Tak, żeby nie popełnić deliktu prawnego. A drugi aspekt jest taki, że gdyby ta uchwała została ogłoszona wcześniej, pani marszałek ogłaszałaby wybory w oparciu o ustawę korespondencyjną, a jak pamiętam wypowiedzi wielu polityków prominentnych opozycji, to chyba nikt nie chciał wyborów w oparciu o głosowanie korespondencyjne - mówił.
W niedzielę Cezary Tomczyk (KO) przekazał, że jego ugrupowanie złoży w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z brakiem publikacji uchwały PKW. Tomczyk stwierdził, że to premier "utrudnia dzisiaj w Polsce przeprowadzenie wyborów".
Wybory prezydenckie 2020
Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana dopiero 1 czerwca.
Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.
13 maja ustawa trafiła do Senatu. Senackie komisje mają powrócić do jej rozpatrywania w poniedziałek.
-
Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
"Czarno-brunatna" koalicja po wyborach? "Mentzen i Bosak przebierają nogami"
-
Wypadek na autostradzie A1. List gończy za kierowcą BMW. Ziobro podjął też inną ważną decyzję
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Kuria odpowiada na oświadczenie ks. Tomasza od orgii na plebanii z seksworkerem
- Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
- "Aż mnie pani podkręciła". Prof. Kowal ostro o słowach Waszczykowskiego. "Dziecinne i infantylne"
- Pornograficzna polityka, szubienice i piranie [630. Lista Przebojów TOK FM]
- Wypadek na autostradzie A1. Prokuratura opublikowała wizerunek kierowcy bmw