Kiedy będą możliwe zagraniczne podróże? Szef MSZ: Jesteśmy na dobrej drodze

Od połowy marca granice Polski są zamknięte. Kiedy zapadnie decyzja o ich otwarciu? Minister Jacek Czaputowicz, pytany o możliwość podróżowania powiedział, że to kwestia "dni, może tygodni".
Zobacz wideo

O zamknięciu granic kraju, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, premier Morawiecki poinformował 13 marca. Początkowo decyzja miała obowiązywać przez 10 dni. Ale do dziś granice są zamknięte. 

Kiedy będzie można wyjechać z kraju? Od kiedy obcokrajowcy będą mogli przyjechać do Polski? 

O możliwości podróżowania był dziś pytany szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podczas wizyty w Tallinie, dziennikarze pytali o to, czy w czasie wakacji obywatele państw bałtyckich będą mogli przyjechać do Polski. Minister spraw zagranicznych odparł, że obecnie to eksperci muszą oszacować ewentualne ryzyka wiążące się z pełnym otwarciem granic. - Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami - dodał. - Jesteśmy uznawani za bezpieczne (epidemicznie) państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami - podkreślił Czaputowicz.

Przypomnijmy, że Litwa, Łotwa i Estonia w połowie maja otworzyły granice między swoimi krajami. Obywatele państw bałtyckich mogą podróżować bez przeszkód, obcokrajowcy muszą po przyjeździe odbyć kwarantannę. 

Koronawirus. Kiedy przyjdzie czas na zagraniczne podróże?

Wiceminister zdrowia zapowiedział dziś, że w "mniej więcej" w połowie czerwca resort wyda rekomendacje dotyczące wyjazdów zagranicznych.  - Wtedy odniesiemy się też do wszystkich innych przypadków, sytuacji w innych krajach - poinformował Janusz Cieszyński.  

Przypomniał, że "w Grecji będzie możliwe realizowanie lotów wychodzących z Polski za wyjątkiem jednego z lotnisk". - Także widzimy, że ta sytuacja dynamicznie się rozwija. Ja jestem przekonany, że także wobec Polski wszelkie restrykcje będą w niedługim czasie zniesione - powiedział.

Rząd Grecji zdecydował o uruchomieniu od 15 czerwca lotów międzynarodowych przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Otwarte zostaną lotniska w Atenach i drugim pod względem wielkości greckim mieście - Salonikach, a od 1 lipca decyzja ta obejmie wszystkie porty lotnicze w kraju.

TOK FM PREMIUM