"Z równością w tych wyborach jest problem". Sędzia Hermeliński recenzuje ustawę podpisaną przez prezydenta
We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 roku. Zakłada ona, że głosowanie odbędzie się w sposób mieszany: korespondencyjnie (dla chętnych) lub tradycyjnie - w lokalach. W najbliższym czasie marszałek Sejmu ma wyznaczyć termin wyborów. Wszystko wskazuje, że będzie to 28 czerwca.
Podpisaną ustawę komentował w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u Wojciech Hermeliński. Na pytanie, czy wybory prezydenckie (zarządzone na jej podstawie) będą równe - sędzia przyznał wprost: "Z tą równością jest tu problem". - Chodzi przede wszystkim o kwestie tych "starych" i "nowych" kandydatów. "Starzy" nie muszą już od nowa zbierać podpisów - podkreślił gość TOK FM. Krytycznie odniósł się między innymi do tego, że ustawa nie zakłada konkretnego terminu, jaki przysługiwałby z kolei nowych pretendentom do urzędu prezydenta na zebranie tych 100 tysięcy podpisów - wszystko opiera się na decyzji marszałek Sejmu.
- Te wybory nie będą równe, bo nawet jeśli marszałek Sejmu na zbieranie podpisów da ten termin maksymalny, jaki chciała wprowadzić opozycja, czyli 10 dni, to i tak nie będzie to porównywalne z terminami i okolicznościami, w jakich mogli zbierać podpisy "starzy" kandydaci - stwierdził sędzia Hermeliński.
Pytany zaś, czy wybory będą bezpośrednie - ocenił, że tak. - Wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego i bardzo dobrze. Ja bym sobie życzył, żeby możliwość takiego głosowania przez każdego była wprowadzona do Kodeksu wyborczego, jak było do 2018 roku - przekonywał rozmówca Piotra Maślaka.
Z kolei na pytanie o tajność wyborów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak wskazał były szef PKW, wybory tajne będą z pewnością dla osób, które osobiście udadzą się do lokali wyborczych i tam oddadzą swój głos. Zaś w przypadku głosowania korespondencyjnego kwestia owej tajności jest "od lat podnoszona przez konstytucjonalistów". - Ona jest trochę iluzoryczna. Bo co to za tajność, jeżeli wyborca w domu, w otoczeniu rodziny, która ma różne poglądy na kandydatów, pisze, że głosował tajnie. To jest w ogóle nieweryfikowalne - stwierdził sędzia.
Czy wybory będą powszechne? Zdaniem sędziego Hermelińskiego w tym aspekcie mogą pojawić się problemy dla osób głosujących za granicą i będących na przykład w kwarantannie. Oni być może nie będą mogli oddać głosu. - Ale to jest związane z pandemią. Gdyby nie ona, to myślę, że można byłoby mówić o powszechności - powiedział gość TOK FM.
Na koniec sędzia Hermeliński zaznaczył, że ustawa o wyborach podpisana we wtorek przez prezydenta (podobnie zresztą jak wcześniejsza ustawa o wyborach wyłącznie korespondencyjnych) narusza zasadę zakładającą, że zmian w Kodeksie wyborczym nie powinno się dokonywać później niż pół roku przed wyborami. - Naruszono też regulamin Sejmu, który mówi, że jeśli chodzi o zmiany prawa wyborczego, to nie można przystępować do procedowania wcześniej niż po 14 dniach od doręczenia druku posłom - nadmienił były szef Państwowej Komisji Wyborczej.
Całej rozmowy z sędzią Hermelińskim posłuchaj w Aplikacji TOK FM!
DOSTĘP PREMIUM
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"