Rząd Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał w czwartek wotum zaufania. Za głosowało 235 posłów.
Zobacz wideo

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, wniosek o wotum zaufania dla rządu poparło 235 posłów PiS; przeciw opowiedziało się 134 posłów KO, 48 posłów Lewicy, 28 parlamentarzystów klubu PSL-Kukiz15 i 9 posłów Konfederacji.

Od głosu wstrzymało się dwóch posłów: Marek Dyduch (Lewica) i Ryszard Galla (niezależ., Mniejszość Niemiecka); nie głosowali dwaj posłowie Konfederacji: Krzysztof Bosak i Robert Winnicki oraz dwaj posłowie klubu PSL-Kukiz15: Czesław Siekierski i Zbigniew Ziejewski.

Nagłe wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Przypomnijmy, w czwartek dość niespodziewanie Mateusz Morawiecki wystąpił z wnioskiem o wotum zaufania dla swojego rządu. Okazało się, że do takiego kroku namówił go prezydent Andrzej Duda. Morawiecki podkreślał, że złożył wniosek aby uspokoić sytuację w kraju i pokazać, że rząd pomimo trwającego kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa wciąż na poparcie większości parlamentarnej.

Przed głosowaniem w długim przemówieniu Morawiecki chwalił zasługi swojego obozu politycznego i ostro krytykował opozycję. - Jeśli macie wystarczającą liczbę głosów, odwołajcie nas. Jeśli nie, przestańcie jątrzyć - powiedział do opozycji szef rządu. Opozycja zaś przekonywała, że wniosek ma odciągać uwagę opinii publicznej od problemów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz wytykała błędy i zaniechania gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM