RMF: PKW nie wykorzysta pakietów wyborczych z 10 maja

Jak informuje RMF, wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu, pakiety wyborcze przygotowane na wybory zaplanowane na 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły, nie zostaną wykorzystane w nowym terminie i pójdą na przemiał.
Zobacz wideo

Druk pakietów, które obecnie przechowuje Poczta Polska,  został zlecony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Realizację zadania koordynował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Rząd w stanowisku wydanym 9 maja przekonywał, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane.

Jak informuje jednak RMF FM, żaden z wydrukowanych elementów pakietu nie zostanie wykorzystany w nadchodzących wyborach przez Państwową Komisję Wyborczą. PKW określiła wzory poszczególnych części pakietu i różnią się one od tych, które zostały wydrukowane wcześniej.

"Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu ma datę dzienną głosowania - wcześniej tak nie było. W inny sposób została też sformułowana instrukcja głosowania korespondencyjnego, a informacja na kopercie na kartę do głosowania ma inny układ graficzny" - podaje RMF FM. 

Wg doniesień tvn24.pl kosztował Pocztę Polską 68,8 mln złotych. Na początku maja klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Wniosek ten jest związany z organizacją wyborów prezydenckich 2020, w tym z drukiem 30 milionów pakietów wyborczych bez podstawy prawnej. Sejm wniosek odrzucił.

TOK FM PREMIUM