Adam Bielan przekonuje: Prezydent Andrzej Duda nie jest homofobem

Prezydent Andrzej Duda broni praw rodziców do decydowania o tym, jak przebiega edukacja seksualna ich dzieci; nie uważam, żeby można to było nazwać poglądami homofobicznymi - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
Zobacz wideo

Adam Bielan odniósł się do sobotniej wypowiedzi prezydenta Dudy, który podczas wiecu wyborczego w Brzegu, powiedział m.in., że LGBT to "po prostu ideologia" oraz "neobolszewizm".

Zdaniem rzecznika sztabu obecnego prezydenta, słowa te nie świadczą o homofobii prezydenta. "Pan prezydent chroni praw rodziców do decydowania o tym, jak przebiega edukacja ich dzieci i chroni przed zajęciami, których sobie nie życzą. Jak przygniatająca większość Polaków jest przeciwko adopcji dzieci przez tzw. małżeństwa homoseksualne. Nie uważam, żeby można to było nazwać poglądami homofobicznymi. Czym innym jest gwarantowanie praw wszystkim obywatelom, a czym innym nadawanie specjalnych praw parom jednopłciowym, jakie daje instytucja małżeństwa" - zaznaczył Bielan w rozmowie z "SE".

Na pytanie, czy prezydent powinien był użyć sformułowań typu "neobolszewizm", Bielan odpowiedział, że "można i należy dyskutować z poglądami". "Temu służy kampania wyborcza. Ale nie można atakować ludzi. Musimy uważać, żeby w czasie ostatnich emocjonujących dni kampanii nie przekroczyć pewnej granicy" - podkreślił Bielan.

Pytany o to, czy opowiadanie o "ideologii LGBT" nie dehumanizuje osób o innej orientacji seksualnej i nie daje przyzwolenia do słownej i fizycznej agresji przeciw nim, Bielan wskazał że wtedy właśnie zaczyna się "akademicka dyskusja". "Akademicka w tym sensie, że zaczyna się utożsamiać ruch LGBT z osobami homoseksualnymi. Oni istnieli i walczyli o swoje prawa, zanim jeszcze powstał ten ruch, który jest przecież dość świeżym zjawiskiem" - powiedział rzecznik sztabu prezydenta.

TOK FM PREMIUM