"Rz": Piotr Ikonowicz straci swoją partię

Partia Piotra Ikonowicza Ruch Sprawiedliwości Społecznej zostanie zdelegalizowana. Powodem jest przeoczenie terminu na złożenie sprawozdania finansowego - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Piątkowa "Rzeczpospolita" podkreśla, że Piotr Ikonowicz to jeden "z najbardziej wyrazistych działaczy na rzecz praw lokatorskich i pracowniczych". Przypomina też, że Ikonowicz w PRL działał w Solidarności i współzakładał Polską Partię Socjalistyczną. W 2003 roku był wśród inicjatorów powstania Nowej Lewicy. Jest znany z prowadzenia w Warszawie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, a od 2014 roku stoi na czele Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

"I właśnie ta partia zostanie wykreślona z rejestru. Powodem jest to, że do 31 marca nie złożyła sprawozdania finansowego. Wymaga tego ustawa o partiach politycznych. Przewiduje, że w przypadku niewykonania przez ugrupowanie ciążącego na nim obowiązku, Państwowa Komisja Wyborcza występuje z wnioskiem o wykreślenie takiej partii. Tak się stanie w przypadku Ruchu Sprawiedliwości Społecznej" - pisze gazeta.

Dziennik wyjaśnia też, że PKW na podstawie przepisów ustawy o partiach politycznych jest zobowiązana do złożenia wniosku do Sądu Najwyższego o wykreślenie wpisu takiej partii z ewidencji. Z kolei sąd wykreśla wpis takiej partii.

"Nie zniknęliśmy z mapy"

"Rz" zauważa, że jak dotąd ta partia Ikonowicza nie osiągała większych sukcesów wyborczych - "nie udały się jej próby wprowadzenia swoich ludzi do samorządów, Sejmu czy Senatu. Ikonowicz, kandydując w 2018 roku na prezydenta Warszawy, zdobył jedynie 0,82 proc. głosów". Mimo tego - co też zauważa dziennik - "trudno uznać partię za całkowicie kanapową, bo jest stale obecna na lewicowych demonstracjach".

Ikonowicz w rozmowie z "Rz" tłumaczy, że przeoczenie terminu zostało spowodowane chorobą działacza partyjnego. Jego zdaniem spodziewana delegalizacja partii to "drobnostka". "Nie zniknęliśmy z mapy. Nadal istniejemy i działamy, a w sobotę będzie można nas zobaczyć na demonstracji pielęgniarek. Rejestracja partii nie trwa długo" - mówi "Rz" Ikonowicz.

Gazeta informuje też, że Ruch Sprawiedliwości Społecznej nie jest jedyną partią, która wkrótce zniknie z ewidencji. Podobny los według niej czeka Ruch Katolicko-Narodowy, Śląską Partię Regionalną i II Rzeczpospolitą Polską, które także nie złożyły sprawozdań w terminie.

TOK FM PREMIUM