Prezydent Andrzej Duda podpisał Tarczę antykryzysową 4.0

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. Tarczę antykryzysową 4.0 - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Zobacz wideo

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Reguluje też możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, a także wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy. Tarcza 4.0 przewiduje też złagodzenie reguły finansowej, przez co samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć. 

Kontrowersyjne zapisy w Tarczy 4.0

Niektóre zapisy z Tarczy 4.0 budziły wiele zastrzeżeń. Senator-sprawozdawca Kazimierz Kleina powiedział, że pierwsza część ustawy rzeczywiście dotyczy głównie spraw budżetowych i gospodarczych, "ale oprócz tej zasadniczej części, ustawa reguluje także wiele innych obszarów".

Podkreślił, że w Tarczy 4.0 po raz kolejny znalazły się zapisy, które nie mają nic wspólnego z kryzysem wywołanym COVID-19. Dodał, że najbardziej zbulwersowało go, że próbowano wprowadzić zmiany w różnego rodzaju kodeksach, głównie w kodeksie karnym. Mowa tu np. o zaostrzeniu kar m.in. za błędy medyczne, aborcję i znieważenie prezydenta.

Ostatecznie Senat opowiedział się za wykreśleniem z Tarczy 4.0 tych zapisów, jednak Sejm odrzucił tę poprawkę. 

Senator Kleina zauważył, że podobna praktyka miała już miejsce w przypadku poprzednich "tarcz", czego nie można zaakceptować. Prawnik dr Mikołaj Małecki nazwał je w TOK FM "recydywą legislacyjną".

Posłuchaj komentarza dr. Małeckiego:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM