Timothy Garton Ash o TVP: Obrzydza dobre imię Polski i sama jest antypolską siłą

Program zstąpił do paranoicznego świata mentalnego skrajnej prawicy, gdzie nieskazitelni, heroiczni, wiecznie niezrozumiani Polacy walczą z mrocznym spiskiem międzynarodowych sił niemiecko-żydowsko-LGBT-plutokratycznych spotykających się potajemnie w szwajcarskich pałacach - tak o TVP pisze brytyjski historyk.
Zobacz wideo

Timothy Garton Ash, brytyjski historyk, zajmujący się przede wszystkim historią Europy wschodniej w artykule dla gazety "The Guardian" opisuje upolitycznienie TVP, które jego zdaniem widać w skrajnym stopniu w trakcie obecnej kampanii wyborczej. Pisze też o "polskim populizmie i jego gorzkim smaku" w telewizji publicznej. 

"Polska telewizja państwowa sprawia, że Fox News wygląda jak Canadian Broadcasting Corporation. Wciąż jest nadawcą publicznym, ale ponieważ partia Prawo i Sprawiedliwość wygrała wybory parlamentarne i prezydenckie pięć lat temu, stała się ustami partii, powszechnie znanymi jako "TVPiS". Gdy partia rządząca najwyraźniej drży z powodu wyzwania rzuconego przez Trzaskowskiego, telewizja zanurkowała jeszcze głębiej" - pisze Ash. 

I dalej: "Jeden z serwisów monitorujących media stwierdził, że między 3 a 16 czerwca prawie 97% artykułów TVP Info poświęconych Dudzie było pozytywnych, a prawie 87% tych o Trzaskowskim było negatywnych. Co gorsza, program zstąpił do paranoicznego świata mentalnego skrajnej prawicy, gdzie nieskazitelni, heroiczni, wiecznie niezrozumiani Polacy walczą z mrocznym spiskiem międzynarodowych sił niemiecko-żydowskich-LGBT-plutokratycznych spotykających się potajemnie w szwajcarskich pałacach."

"Piszę o Polsce od ponad 40 lat i nieustannie walczę z rozpowszechnionym zachodnim stereotypem tego fascynującego, skomplikowanego kraju jako sztywnego, wąskiego, reakcyjnego, nacjonalistycznego i antysemickiego. Teraz telewizja państwowa kompleksowo wzmacnia ten stereotyp. TVP, broniąc dobrego imienia Polski, obrzydza je. Wszędzie wykrywając siły antypolskie, sama jest siłą antypolską, wyrządzając poważne szkody reputacji kraju na świecie." - ocenia też Timothy Garton Ash.

Przypomnijmy - 24 czerwca "Wiadomości" TVP wyemitowały program poświęcony wyłącznie temu, dlaczego należy wybrać Andrzeja Dudę na prezydenta. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM