Morawiecki: w najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny

W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych i będzie wspierał pasjonatów historii, młodych naukowców oraz fundacje i stowarzyszenia - powiedział w niedzielę w Czarnem (woj. pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Szef rządu złożył wizytę w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Czarnem, podkreślał, że współczesne państwa swoją siłę muszą budować na "zdrowym patriotyzmie i sile gospodarczej".

Mówił, że wolność, suwerenność i niepodległość to wielkie zadania i wartości, którym służyli nasi przodkowie. - A my, patrząc w przyszłość, chcemy budować właśnie na tradycji, kulturze i wierze naszych ojców jednocześnie śmiało patrząc w nowoczesność, przyszłość - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział powstanie funduszu patriotycznego. - W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych, który będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych - zapowiedział Morawiecki.

Dodał, że ten fundusz ma wspierać też fundacje i stowarzyszenia o "profilu patriotycznym". - Dodatkowo też chcemy wspierać młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne, którzy będą odszukiwali z przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślał, że jesteśmy winni cześć tym, którzy stali po stronie dobra. Jego zdaniem, w III RP za dużo było zachowań "takich, które można by nazwać pedagogiką wstydu". - Pamiętamy po katastrofie smoleńskiej, jak niektóre media wzywały do tego, żeby palić znicze na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, w tym samym czasie nie dostrzegano żołnierzy Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych, nie dostrzegano polskich patriotów, czyli to jest kwintesencja tego, co III RP nam zgotowała - powiedział premier.

Morawiecki nawiązał też do patronki szkoły w Czarnem - Danuty Siedzikówny ps. "Inka".

- Wiadomo, że nasza historia (...), to historia pełna porażek, ale także wiary w zwycięstwo. My dziś też jesteśmy pełni wiary w zwycięstwo i tak jak Danuta Siedzikówna ‘Inka’ zachowamy się tak jak trzeba. (...) Wszyscy polscy patrioci, będziemy dbali o Polskę, o nasze najświętsze wartości: o solidarność, o wolność, o niepodległość, o sprawiedliwość. Bo to są wartości, na których zbudowana jest Polska - powiedział Morawiecki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM