Pediatrzy krytykują Andrzeja Dudę za słowa o szczepieniach: Narażanie wielu obywateli

"Promowanie błędnych przekonań zdrowotnych, szkodliwych i niebezpiecznych postaw uważamy za działanie skrajnie niebezpieczne i skutkujące narażaniem wielu obywateli na nieuzasadnione ryzyko zdrowotne" - czytamy w oświadczeniu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Zobacz wideo

Andrzej Duda podczas "debaty" w Końskich powiedział, że "absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". - Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - powiedział. Jak dodał, według niego szczepienia na koronawirusa nie powinny być obowiązkowe. Potem tłumaczył na Twitterze, że "co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego".

W tej sprawie stanowisko wydało Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Dotarł do niego Michał Janczura, reporter TOK FM.

Pediatrzy piszą, że pragną "z całą stanowczością wyrazić głęboki sprzeciw wobec promowania przez polityków postaw i sądów podważających zasadność szczepień".- Promowanie błędnych przekonań zdrowotnych, szkodliwych i niebezpiecznych postaw uważamy za działanie skrajnie niebezpieczne i skutkujące narażaniem wielu obywateli na nieuzasadnione ryzyko zdrowotne powstałe wskutek powielania tych sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną, niepopartych faktami, nieracjonalnych sądów - podkreślają.

Ostrzegają też, że wprowadzane wielu milionów osób w błąd może skutkować wzrostem zachorowań i zgonów. Podkreślają, że szczepienia ochronne to jeden z fundamentów zdrowia publicznego oraz, że prezydent musi sobie zdawać sprawę z siły swojego autorytetu. 

Wcześniej podobne oświadczenie wydała warszawska Okręgowa Izba Lekarska:

"Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP 'debaty', a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę. Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw anty-zdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy (...) a w których podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę" - czytamy. Lekarze z OIL zaapelowali o "pilną reakcję i zajęcie stanowiska w sprawie" wystąpienia prezydenta Dudy do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM