Prezes PiS: Sądy są najważniejszym bastionem starego systemu

- Sądy to najważniejszy bastion starego systemu, zmiana charakteru sądów, to warunek tego, aby Polska mogła rozwiązywać inne problemy, dobrze się rozwijać i przede wszystkim, żeby była sprawiedliwa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

- Sądy są nie tyle ostatnim bastionem, bo tych bastionów jest jeszcze niestety dużo więcej, choćby wielka część mediów, (ale) są najważniejszym bastionem starego systemu - powiedział Kaczyński w Radiu Maryja.

- Przecież to jeszcze peerelowski Sejm stworzył ochronę dla sędziów, stworzył instytucję, dzięki której stali się oni grupą, która nie jest tworzona z zewnątrz, tylko poprzez kooptację, z pewnym udziałem prezydenta czyli władzy wykonawczej - dodał prezes PiS.

Według Kaczyńskiego, "zmiana tej sytuacji, zmiana charakteru tych sądów, to jest warunek tego, by Polska mogła rozwiązywać inne problemy, dobrze się rozwijać i przede wszystkim, żeby była sprawiedliwa".

- Dzisiaj ilość wyroków, które łamią prawo, jest tak wielka, że trudno w ogóle tego rodzaju przypadki zliczyć, i przeświadczenie wielu Polaków, że u nas sprawiedliwości nie ma, jest jak najbardziej uzasadnione - ocenił Kaczyński.

Kaczyński: Trzeba zmienić sytuację w mediach

Zdaniem prezesa PiS, trzeba zmienić również sytuację w mediach. - Równowaga medialna jest warunkiem dobrze funkcjonującej demokracji. My nie chcemy żadnych monopolów, żadnych 90 proc., chcemy zwykłej równowagi. Sądzę, że wtedy nie będzie żadnych wątpliwości, kto Polską będzie rządził" - powiedział Kaczyński.

Dalej zapewniał: "My nie chcemy sterować mediami". - My tylko nie chcemy tego, żeby gdzieś poza granicami Polski zapadała decyzja „popieramy tego kandydata na prezydenta, a tego, który z naszego punktu widzenia jest gorszy czy zły, po prostu niszczymy za pomocą najbardziej haniebnych metod - przekonywał prezes PiS.

TOK FM PREMIUM