Zaprzysiężenie prezydenta jednak odbędzie się w Sejmie. Co z reżimem sanitarnym?

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podpisała postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, zbierze się ono 6 sierpnia w Sejmie - poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.
Zobacz wideo

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że marszałek Witek w czwartek podpisała "postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10.00 w Sejmie".

Wcześniej radio RMF FM podało nieoficjalną informację o tym, że uroczystość może się odbyć na Stadionie Narodowym. Przemawiają za tym względy sanitarne - z powodu epidemii koronawirusa w Sejmie cały czas obowiązuje limit osób, które mogą przebywać w sali obrad, część posłów pracuje zdalnie. Jak w takiej sytuacji ma się tam zebrać Zgromadzenie Narodowe (czyli wszystkich członków Sejmu i Senatu)? Na ten temat CIS nie wydał jeszcze komunikatu.

Zaprzysiężenie prezydenta

6 sierpnia kończy się obecna kadencja Andrzeja Dudy, który 12 lipca w II turze wyborów prezydenckich zdobył 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję.

Zgodnie z konstytucją, prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi.

Przysięga ta brzmi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu.

TOK FM PREMIUM