Sławomir N. zatrzymany pod zarzutem korupcji. Lewandowski: Nie wiem, czy w tym nie kryją się jakieś porachunki polityczne

- Wielkie zdziwienie, bo znam Sławomira od wielu lat - tak na gorąco komentował w TOK FM zatrzymanie byłego ministra transportu Janusz Lewandowski, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Komisji Budżetowej PE. Jak dodał, liczy na niezawisły sąd.

W poniedziałkowy poranek prokuratura poinformowała, że zatrzymany został Sławomir N., były minister transportu. Zatrzymanie ma mieć związek z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy.

- Wielkie zdziwienie. Znam Sławomira od wielu lat. Nie wiem, czy w tym nie kryją się jakieś porachunki polityczne. Nie wierzę w tej chwili ani w obiektywne czy neutralne działania służb specjalnych, ani prokuratury - powiedział w poranku TOK FM Janusz Lewandowski, komentując na gorąco informacje o zatrzymaniu Sławomira N.

- Sławek był bardzo ostrożny po swoich doświadczeniach w Polsce, kiedy przeniósł się na Ukrainę. Pozostają nam niezawisłe sądy, one jeszcze istnieją - dodał Lewandowski. 

Sławomir N. zatrzymany

Sławomir N. w latach 2007 - 2009 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefem gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska. W latach 2010-2011 z kolei pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta ds. kontaktów z rządem i parlamentem, a w latach 2011-2013 był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

W październiku 2016 został prezesem Ukrawtodoru, czyli ukraińskiej państwowej agencji drogowej. Przyjął wówczas ukraińskie obywatelstwo. We wrześniu 2019 Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji poinformowała, iż skierowała do sądu sprawę w związku ze stwierdzeniem złożenia przez niego nieprawdziwego oświadczenia majątkowego za 2017, zarzucając, że polityk zaniżył wartość posiadanego samochodu oraz zataił środki posiadane na rachunkach bankowych. Dwa tygodnie później Sławomir Nowak ustąpił z funkcji, podając jako przyczynę m.in. otrzymanie nowej propozycji pracy.

TOK FM PREMIUM