Dzieci nie wezmą udziału w polowaniach. "To był rozjazd wartości"

Sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła projekt zezwalający na udział dzieci w polowaniach. Za odrzuceniem nowelizacji ustawy o prawie łowieckim głosowało 15 osób, za przyjęciem - 10; wstrzymały się 3 osoby.
Zobacz wideo

Był to projekt obywatelski, który trafił do Sejmu 31 października 2019 roku. Na czele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Krzewienie Tradycji Łowieckiej” stanął Rafał Melc, czyli prezes Naczelnej Rady Łowieckiej.

O projekcie z mec. Karoliną Kuszlewicz rozmawiał w TOK FM Jakub Janiszewski.

- Zakaz uśmiercania zwierząt kręgowych przy udziale lub obecności dzieci istnieje od lat. Ten zakaz wynika z ustawy o ochronie zwierząt. Złamanie go to przestępstwo - przypomniała Kuszlewicz. Dodała, że w środowiskach łowieckich była debata, czy zakaz obejmuje też zabieranie dzieci na polowania, które przecież też jest zabijaniem zwierząt kręgowych. - I takie praktyki mimo zakazu były w Polsce - zauważyła. 

- W 2018 roku nowelizacja prawa łowieckiego wprowadziła między innymi wprost w prawie łowieckim zakaz zabierania dzieci na polowania. Wprowadzenie tego zakazu nie spodobało się dużej części środowiska łowieckiego i próbowano różnymi sposobami ten zakaz uchylić lub ograniczyć. Złamanie zakazu jest karalne. W rozporządzeniu zmieniono definicję polowania. Skrócono je tak, żeby dzieci mogły brać udział w pokocie zwierząt. Polowanie ograniczono do samego aspektu zabijania zwierząt, w całej reszcie dzieci mogły brać udział - mówiła Kuszlewicz w TOK FM.

Próbę wykazania przez środowiska myśliwskie, że ten zakaz uśmiercania zwierząt dzikich na polowaniach przy dzieciach w ogóle ma nie obowiązywać nazwała "dychotomią" i "rozjazdem wartości." 

Przytoczyła też opowieści dwóch kobiet. Ojciec jednej z nich przynosił do domu martwe upolowane zwierzęta, z zakrwawionymi pyskami, a ona będąc wtedy jeszcze dzieckiem usiłowała ożywić je poprzez pocałunki. Druga była zabierana na polowania i błagała ojca, żeby nie zabijał zwierzęcia na jej oczach.

Dziennikarz TOK FM przypomniał badania CBOS na temat stosunku do polowań - 78 procent. Polaków jest za zakazem udziału dzieci w polowaniach.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM