W Sejmie nie boją się już koronawirusa. "Rz": Zaprzysiężenie Dudy bez limitu na sali

W Sejmie nadszedł czas luzowania obostrzeń, które wprowadzono w związku z koronawirusem. Jak informuje "Rzeczpospolita", planowane na 6 VIII zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się bez limitu na sali plenarnej.
Zobacz wideo

Przysięgę od prezydenta przyjmie Zgromadzenie Narodowe, czyli posłowie i senatorowie. "I będzie to nietypowy widok. Nie tylko dlatego, że Zgromadzenie Narodowe spotyka się rzadko. Przede wszystkim z tego powodu, że parlamentarzyści wejdą na salę bez limitu, po raz pierwszy od wybuchu pandemii" - czytamy w "Rz".

Dziennik przypomina, że obostrzenia przy Wiejskiej wprowadzono, począwszy od posiedzenia przypadającego pod koniec marca; ograniczono możliwość wchodzenia do Sejmu osób, których obecność nie jest niezbędna dla pracy izby. Wchodzącym zaczęto mierzyć temperaturę, również posłom oraz częściowo zamknięto salę plenarną - wprowadzono limity dla każdego z klubów, uzgadniane przed każdym posiedzeniem. Pozostałych posłów zaczęto rozpraszać po innych salach. W dodatku Sejm zmienił regulamin, wprowadzając możliwość głosowania zdalnego.

Koronawirusowe zasady przestają obowiązywać

"O tym, że te reguły nie będą obowiązywać podczas zaprzysiężenia Dudy, usłyszeli w środę od marszałek Elżbiety Witek z PiS uczestnicy Konwentu Seniorów, w skład którego wchodzą też wicemarszałkowie i przedstawiciele klubów" - pisze "Rz". Wskazuje, że Zgromadzenie Narodowe ma swój regulamin i gdyby miało obradować w ograniczonym składzie, najpierw musiałoby zebrać się w całości, by ten regulamin zmienić. Posiedzenie ma odbyć się przy zachowaniu reżimu sanitarnego, czyli m.in. w obowiązkowych maseczkach.

"Jakie inne zostaną wprowadzone obostrzenia, jeszcze nie wiadomo. - Jesteśmy na etapie sprawdzania, ile osób zadeklaruje swój udział - mówi nam jeden z sejmowych urzędników. To nie koniec zmian. Uczestnicy konwentu usłyszeli też od marszałek Witek, że po wakacjach, czyli począwszy od posiedzenia zaplanowanego na połowę września, Sejm ma wracać do normalnej pracy" - pisze gazeta. "Marszałek zaznaczyła, że stanie się tak, jeśli nie pogorszy się sytuacja z pandemią Covid-19" - relacjonuje "Rzeczpospolitej" obecny na posiedzeniu konwentu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Gazeta przypomina, że wciąż obowiązuje regulamin Sejmu zmieniony po wybuchu pandemii, który przewiduje, że w czasie ogłoszenia stanu epidemii posiedzenia odbywają się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość i że podobnie jest z posiedzeniami komisji.

TOK FM PREMIUM