Nie będzie 70 mln "rekompensaty" dla Poczty Polskiej? PiS przegrało głosowanie w komisji zdrowia. "To wynik pomyłki"

Ku zaskoczeniu posłów PiS, sejmowa komisja zdrowia odrzuciła projekt ustawy "okołocovidowej", dzięki której m.in. Poczta Polska miałaby możliwość uzyskania rekompensaty za wydatki na wybory 10 maja. Wybory, które się nie odbyły.
Zobacz wideo

Wczoraj (we wtorek) informowaliśmy, że dzięki poprawce wniesionej podczas obrad komisji zdrowia do projektu ustawy "okołocovidowej" Poczta Polska będzie miała szansę uzyskać rekompensatę za wydrukowanie pakietów wyborczych na wybory prezydenckie, które miały się odbyć 10 maja. Poprawka pojawiła się późnym wieczorem w poniedziałek.

W przypadku poczty chodzi o 70 mln zł, bo tyle - jak wynika z informacji ujawnionych kilka tygodni temu przez TVN24 - wyniosły koszty przygotowań do wyborów, które się nie odbyły.

W czwartek rano projekt ponownie wrócił do komisji zdrowia. Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie go w całości, a pozostali posłowie nieoczekiwanie go przyjęli. Za głosowało 19 posłów, przeciwko 17. "Tym samym Komisja zadecydowała, że nie ratuje #Sasina i bezprawnie wydanych środków na druk pakietów wyborczych do pseudokopertowych wyborów, które się nie odbyły!!!" - napisała na Twitterze posłanka Monika Wielichowska. 

Sprawę w TVN24 komentował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - To wynik pomyłki przy głosowaniu. One się czasem zdarzają. Powinno się zrobić reasumpcję. Ale (...) ta sprawa i tak będzie przedmiotem debaty na posiedzeniu plenarnym w bloku głosowań, więc nie ma z czego robić sensacji - powiedział. 

Według doniesień mediów dwie posłanki z Prawa i Sprawiedliwości - głosując zdalnie - miały się pomylić. Co ważne, opinia komisji zdrowia nie jest oczywiście wiążąca dla całego Sejmu, który ustawę będzie głosował w piątek.

Przypomnijmy, kontrowersyjna poprawka dotyczyła tego, by podmioty, które "w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, zrealizowały na polecenie Prezesa Rady Ministrów związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów (…) mogą wystąpić do Szefa Krajowego Biura Wyborczego o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów…".

TOK FM PREMIUM