"Min. Ziobro ws. przemocy zrobił więcej niż rządy ostatnich 20 lat". Wiceminister uzasadnia wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej

Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie wniosku o prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Zdaniem Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski należy walczyć z patologiami społecznymi prowadzącymi do przemocy domowej, a nie z ideologią. A właśnie ideologii ma dotyczyć, zdaniem wiceministra aktywów państwowych, konwencja antyprzemocowa.
Zobacz wideo

Zgodnie z zapowiedzią Zbigniewa Ziobry, dziś złożony zostanie do resortu rodziny wniosek o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. - Są w niej zapisy o charakterze ideologicznym, które uważamy za szkodliwe - stwierdził minister.  Min. Ziobro mówił m.in. o "konstruowaniu tzw. płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej". Jak dodał, z tym "ideologicznym założeniem" związany jest nakaz, by zmieniać edukację dzieci w zakresie nauki tego rodzaju postaw.

- Konwencja stambulska jest ideologicznym dokumentem - powtórzył w Poranku Radia TOK FM poseł Solidarnej Polski i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. - Traktuje wprost, że źródłami przemocy domowej są de facto społeczno-kulturalne uwarunkowania płci, ideologia płci. Źródłem przemocy w domu są patologie, takie jak alkoholizm, narkomania, jak uzależnienia - przekonywał parlamentarzysta oraz dodał, że w polskiej tradycji nie ma bicia kobiet, jest natomiast szacunek do nich i rodzin. 

Blokada na podcaście? Odblokuj wszystkie podcasty za 5 zł

- Czytał pan "Chłopów"? Tam pana zdaniem szacunek dla kobiety jest fajny? - pytał Jacek Żakowski polityka Solidarnej Polski Żakowski. Dziennikarz podkreślił, że są dobre i złe tradycje i przypomniał wypędzenie ze wsi Jagny, jednej z bohaterek "Chłopów" Władysława Reymonta. Zwrócił też uwagę, że także polski episkopat stwierdził niedawno, iż "chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu". - Czyli właśnie źródło społeczne m.in. przemocy wobec kobiet i dzieci, a także wielu innych złych zachowań - podkreślił Żakowski.

Kowalski stwierdził jednak, że nie zna takiej opinii. - Pan rozmawia ze mną na temat "Chłopów", opinii biskupów, ideologii, a nie rozmawia pan na temat najważniejszy, w jaki sposób walczyć z przemocą domową - stwierdził wiceminister.

- No tak, umożliwiając np. sprzedaż alkoholu przez internet, walczycie z plagą pijaństwa, która jest przyczyną przemocy wobec kobiet. To właśnie pokazuje, jakie są kulturowe uwarunkowania tych patologii, które stymulujecie. Widzi pan, do czego potrzebna jest ta konwencja i kontrola międzynarodowa - zaznaczył jednak Żakowski, przypominając, że do Sejmu trafił projekt Koalicji Polskiej, który ma umożliwić sprzedaż alkoholu przez internet.

Kowalski podkreślił, że jest zdecydowanym przeciwnikiem takiej formy jego sprzedaży, a także sprzedaży tzw. małpek. - Minister Ziobro w sprawie przemocy domowej zrobił więcej niż rządy ostatnich 20 lat. Jeżeli pan chce mojej deklaracji, to jeżeli będzie wniesiony projekt ustawy dotyczący np. małpek, które są niestety dzisiaj powodem pijaństwa wielu bandziorów, którzy potem wracają i biją swoje rodziny, to zdecydowanie zagłosuję za tym, żeby w końcu tych małpek zakazać - zapewnił. 

Rekonstrukcja rządu, nowa koalicja, repolonizacja mediów

Według sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" większość wyborców Zjednoczonej Prawicy chce rozszerzenia koalicji. Czy PSL i Kukiz'15 to dobry kierunek? 

Kowalski zaznaczył, że o Pawle Kukizie ma jak najlepsze zdanie. - To jest człowiek, który doprowadził do tego, że w 2015 roku PO przegrała wybory. Mam wielki szacunek dla niego. Traktuję go jako wielkiego polskiego patriotę, który wspierał zawsze dobre, polskie rozwiązania.  Natomiast jeśli chodzi o PSL, no niestety jest partią trzeciej RP, jest partią postkomunistycznego ZSL-u, partyjniactwa i wszystkiego, co kojarzy się niestety z patologiami trzeciej RP - mówił. Polityk Solidarnej Polski dodał, że "nie ukrywa, iż z Konfederacją mają wiele bliskich ideowo spraw, m.in. konwencję stambulską i niezgodę na green deal". Zaznaczył jednak, że decyzje dotyczące koalicji są zarezerwowane dla kierownictwa Zjednoczonej Prawicy.

Kowalski odniósł się także do planowanej rekonstrukcji rządu. Zaznaczył, że na pewno się ona odbędzie, jednak konkretne decyzje podejmować będą prezesi partii tworzących Zjednoczoną Prawicę.

TOK FM PREMIUM