Czym jest konwencja stambulska, kto jest jej przeciwny i dlaczego? Sześć podcastów, które wszystko wyjaśnią

Minister Sprawiedliwości zapowiedział złożenie wniosku o rozpoczęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Dlaczego szef Solidarnej Polski zdecydował się na taki krok? Komu przeszkadza dotycząca walki z przemocą domową unijna konwencja i dlaczego?

Konwencja stambulska to skrócona nazwa Konwencji Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Ma ona chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 roku. Dlaczego teraz znów jest o niej w Polsce głośno?

1. Konwencja stambulska. Dlaczego Ordo Iuris chce jej wypowiedzenia?

Stowarzyszenie Ordo Iuris wystosowało apel z prośbą o wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej. W rozmowie z Piotrem Maślakiem Aleksandra Magryta z Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem wyjaśnia, o co może chodzić organizacji katolickich prawników. 

2. Czym jest i o czym traktuje konwencja stambulska. I przede wszystkim, dlaczego niektórzy politycy się jej boją? 

Co przewiduje "Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej" i dlaczego politycy tak się jej obawiają? Wyjaśnia Kamila Ferenc, aplikantka adwokacka współpracująca z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Fundacją Przeciw Kulturze Gwałtu.

3. Jaki jest cel konwencji stambulskiej?

Prof. Małgorzata Fuszara z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz była pełnomocnika rządu ds. równego traktowania tłumaczyła w TOK FM, skąd wśród polskiej prawicy taka niechęć do słowa "gender". Z podcastu dowiesz się także, czym jest konwencja stambulska. 

4. Po co polski rząd miałby wypowiedzieć konwencję stambulską? 

Zdaniem prof. Sławomira Sowińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego chodzi o powyborczą grę polityczną. 

5. W jaki sposób politycy Solidarnej Polski uzasadniają konieczność wypowiedzenia konwencji stambulskiej?

Zdaniem Janusza Kowalskiego - posła Solidarnej Polski i wiceministra aktywów państwowych należy walczyć z patologiami społecznymi prowadzącymi do przemocy domowej, a nie z ideologią. A właśnie ideologii ma dotyczyć, zdaniem wiceministra aktywów państwowych, konwencja antyprzemocowa.

6. Po co Zbigniewowi Ziobrze zamieszanie z konwencją stambulską?

Według dr Anny Materskiej-Sosnowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego w całej sprawie chodzi przede wszystkim o wzmocnienie Zbigniewa Ziobry i jego obozu politycznego. Według niej dla Solidarnej Polski zapisy konwencji antyprzemocowej są tak naprawdę nieważne, a chodzi jedynie o to, aby narobić kłopotów Jarosławowi Kaczyńskiemu i pokazać, że partia Ziobry potrafi je tworzyć.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM